Zamknij

Wysokie odprawy dla pilotów Ryanaira. Przewoźnik musi zapłacić po 2 mln zł na głowę

Nina Czochara
24.04.2019 09:41
Ryanair
fot. Pixabay

Sąd w Holandii uznał, że Ryanair musi zapłacić swoim ośmiu pilotom zwolnionym z pracy odprawy pieniężne w wysokości od 380 do 480 tys. euro. W przeliczeniu na naszą walutę to około 2 mln złotych. 

Holenderski sąd w Den Bosch wydał już wyrok w sprawie ciągnącej się od kilku miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku Ryanair ogłosił zamknięcie swojej bazy w Eindhoven i jednocześnie zwolnił kilkudziesięciu pilotów i członków załogi. Jako ofichjalny powód zamknięcia bazy w Holandii podano wysokie koszty i słabe perspektywy wzrostu. Z takimi argumentami nie zgodzili się jednak pracownicy. Ich zdaniem powodem, dla którego zostali zwolnieni przez linię, był udział w organizowanych strajkach. Część pilotów, którzy uznali, że przewoźnik zwolnił ich bezprawnie, poszła z tą sprawą do sądu. 

Ryanair: wysokie odprawy dla 8 pilotów

Irlandzka linia tłumaczyła się, że proponowała pilotom pracę w innych bazach. Według pracowników były to propozycje nie do zaakceptowania – Ryanair miał bowiem proponować pracę w Maroku, Bułgarii, Rumunii lub planowanej bazie na Białorusi.

Ośmiu pilotów Ryanaira, uznając, że zostali bezprawnie zwolnieni z bazy w Eindhoven, postanowili udać się z tą sprawą do sądu. W złożonym pozwie domagali się odszkodowania w wysokości 1 mln euro na głowę – chodzi tu zarówno o odprawę, jak i rekompensatę za utracone zarobki z powodu konieczności pracy w innej linii lotniczej.

Ostatecznie holenderski sąd przyznał rację pilotom – w wyroku uznał, że ich umowy o pracę mają być rozwiązane z dniem 1 maja z winy pracodawcy. Sąd ustalił też wysokość odpraw dla 8 zwolnionych pilotów, którzy złożyli pozew – Ryanair ma zapłacić od 380 do 480 tys. euro, czyli nawet do 2 mln złotych od osoby.

Sąd w Den Bosch uznał, że decyzja Ryanaira o zamknięciu bazy nie miała przesłanek ekonomicznych, a głównym powodem była rzeczywiście kara za udział w strajkach. Ryanair na razie nie skomentował wyroku, który jednak nie jest prawomocny. Można spodziewać, że irlandzka linia będzie się od niego odwoływać.

ZOBACZ TAKŻE:

• Wizzair i Ryanair zapłacą wysokie kary. Wszystko przez niewłaściwe traktowanie pasażerów

• Ryanair po raz kolejny najgorszą linią na krótkich trasach. Co przeszkadza pasażerom?

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC