Zamknij

Warmińsko-mazurskie: woda w jeziorach tak ciepła, jak w środku lata

Nina Czochara
13.06.2019 12:05
Jeziora - Warmia i Mazury
fot. Shutterstock

Temperatura wody w jeziorze Niegocin wynosi w czwartek 24 stopnie Celsjusza W mniejszych jeziorach położonych w południowej części Szlaku Wielkich Jezior woda jest jeszcze cieplejsza, o stopień chłodniejsze są Mamry. "Dawno nie było tak ciepłej wody w czerwcu" - przyznają ratownicy MOPR.

Dyżurny stacji MOPR w Giżycku Dariusz Luma przyznał w rozmowie z PAP, że temperaturę 24-25 stopni woda w mazurskich jeziorach osiągała w poprzednich latach w lipcu-sierpniu. - Teraz woda jest zdecydowanie cieplejsza, niż bywało o tej porze roku - przyznał Luma.

Upały i ciepła woda sprawiają, że w mazurskich jeziorach kąpie się bardzo wiele osób. Jednak żadna z plaż nie jest jeszcze strzeżona przez ratowników. - Ratownicy przystąpią do pracy w pierwszym dniu wakacji, czyli 20 czerwca - powiedział PAP Luma.

Na Szlaku Wielkich Jezior stacjonują już karetki wodne, które kilka razy udzielały już pomocy żeglującym. Przez cały rok dyżurują ratownicy MOPR.

Luma powiedział PAP, że na razie na Szlaku Wielkich Jezior nie ma tłoku. - Ludzie żeglują, ale nie ma tłumów, znacznie tłoczniej jest zwykle w weekendy - przyznał ratownik MOPR. 

Przeczytaj także:

• Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

• Pogoda. Rekordowe upały. Na termometrach nawet 35 stopni

• Polska w przedsionku piekła. Żeby się schłodzić, trzeba jechać do… Hiszpanii 

___

RadioZET.pl/NC