Zamknij

Wyspa Bonda, Jamesa Bonda

Redakcja
22.01.2018 12:37
Wyspa Bonda, Jamesa Bonda
fot. Fotolia

Nie trzeba być miłośnikiem agenta 007, aby zakochać się w tym miejscu. Tutejszy, niebiański wręcz krajobraz oraz atmosfera kryminalnych opowieści zachwyci każdego.

Kryjówka w zatoce Phang Nga – pełnej tajemniczych wysp, zjawiskowych jaskiń oraz wapiennych skał o fantazyjnych kształtach. Właśnie tutaj musiał dotrzeć James Bond i spotkać się twarzą w twarz ze swoim wrogiem.

Cała zatoka Phang Nga ma powierzchnię niemal 400 km2 i jest objęta ochroną jako park narodowy. Wszystko po to, aby chronić fascynujący krajobraz rozrzuconych po wodach wysepek. Jest ich 40 – każda zbudowana z wapienia, każda porośnięta soczyście zieloną roślinnością, każda wyjątkowa. Zachwycają też fantazyjne formacje skalne sięgające nawet 275 m n.p.m.

Wyspa Jamesa Bonda
fot. Flickr

Na większości wysepek znajdują się zjawiskowe, wyżłobione przez wodę jaskinie. W jednej z nich, na słynnej „wyspie Gwóźdź” (Ko Tapu), ukrywał się Francisco Scaramanga, którego chciał dopaść agent 007. Pieczary, labirynty lasów namorzynowych i turkusowe wody – właśnie w takiej scenerii powstały sceny do filmu "Człowiek ze złotym pistoletem", w którym w rolę Bonda wcielił się Roger Moore.

Wizytówką wyspy jest wystająca z wody skała nazywana „maczugą Jamesa Bonda” i przypominająca nieco polską „maczugę Herkulesa”. To najczęściej fotografowane miejsce w zatoce i popularny cel wycieczek turystów. I nie ma się czemu dziwić. To zakątek naprawdę zjawiskowy, a co więcej jedno z nielicznych miejsc w zatoce z kawałkiem plaży.

Chociaż sceny do filmy „Człowiek ze złotym pistoletem” kręcono tutaj w 1974 roku, wyspa do dziś nazywana jest nazwiskiem superagenta – wyspą Jamesa Bona.

Wyspa Jamesa Bonda
fot. Fotolia

Warto wiedzieć

Wyspa Jamesa Bonda to tak naprawdę dwie wyspy. Khao Phing Kan jest tą, do której przybijają statki wycieczkowe. Znajdują się na niej jaskinie (dostępne podczas odpływu), groty, plaża i targowisko z pamiątkami. Druga z wysp to słynna Ko Tapu – charakterystyczna, wapienna skała, „maczuga” wysoka na 20 metrów. 

___

RadioZET.pl/NC