Zamknij

„Merry” Christmas Island. Wycieczka na Wyspę Bożego Narodzenia

Redakcja
23.11.2017 12:38
„Merry” Christmas Island. Wycieczka na Wyspę Bożego Narodzenia
fot. Flickr

Palmy zamiast choinek. Piasek zamiast śniegu. Słońce zamiast mrozu. To, jak naprawdę wygląda Wyspa Bożego Narodzenia, zupełnie odbiega od naszych wyobrażeń. Jedyne, co wyspa ma wspólnego ze świętami, to nazwę związaną z datą jej odkrycia, 25 grudnia. 

Boże Narodzenie (Christmas Island) to wyspa zagubiona na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Australią a Indonezją. Jest niewielka, zajmuje 135 km² i stanowi wierzchołek góry wznoszącej się na ok. 5000 m. Od najbliższego australijskiego wybrzeża dzieli wyspę 1565 km, ponad tysiąc więcej od Perth i ok. 380 km od indonezyjskiej Jawy. Chociaż oficjalnie należy do terytorium Australii, wiele map kontynentu w ogóle nie obejmuje tego miejsca. 

Jedyną chrześcijańską świątynią na wyspie jest niewielka katolicka kaplica. I nie ma się czemu dziwić, bo zaledwie 12% ludności (liczącej ok. 1400 osób) to chrześcijanie. Katolicki ksiądz przyjeżdża na Christmas Island z Australii tylko raz w roku – przed Wielkanocą. Odkrywamy Wyspę Bożego Narodzenia.

Historia Wyspy Bożego Narodzenia

Wyspę odkryto po raz pierwszy w 1615 roku, ale dopiero 28 lat później brytyjski kapitan, William Mynos, nadał jej obecną nazwę. "Boże Narodzenie" związane jest z datą dopłynięcia do brzegów tajemniczej wówczas wyspy – z 25 grudnia 1643 roku. I chociaż minęło prawie 400 lat, „świąteczna” nazwa pozostała do dziś. 

Przełom w odkryciach Christmas Island nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Po znalezieniu bogatych złóż fosforytów, terytorium zajęła Wielka Brytania, a następnie przekazała w dzierżawę braciom Clunies-Ross. Rodzina określana "kokosowymi królami" bardzo szybko założyła pierwsze osiedle w zatoce Flying Fish Cove i rozpoczęła wydobycie oraz eksport skał. Wyspa Bożego Narodzenia została ostatecznie przekazane Australii w 1958 roku i od tej pory stanowi terytorium zależne tego państwa. 

Zobacz także

Park Narodowy ze św. Mikołajem, plaże i rafa koralowa 

Wyspę określa się czasem „Galapagos Oceanu Indyjskiego”. Miejsce to nie jest zniszczone przez turystykę, dlatego zachowało piękno dziewiczej przyrody. Można tu podziwiać niesamowitą florę oraz endemiczne gatunki ptaków. Teren pokrywa wilgotny las równikowy, a ponad 60 proc. powierzchni zostało objęte ochroną jako Christmas Island National Park. U wejścia parku stoi figura… św. Mikołaja! 

Wyspa Bożego Narodzenia ma 139 km wybrzeża i urozmaicone jest trzema, nienazwanymi dotąd półwyspami. Aż 80 km wybrzeża stanowią klify (osiągające nawet 20 metrów wysokości). Jest też 13 plaż, z których największą popularnością cieszą się Lily Beach, Greta Beach oraz Dolly Beach. Cały teren otacza wąski pas rafy koralowej.

"Czerwona" Wyspa Bożego Narodzenia

Kolor czerwony wcale nie wiąże się tutaj ze św. Mikołajem. Chodzi o kraby, których na wyspie jest ponad 100 milionów! Co roku w porze deszczowej (od października od listopada) można tutaj obserwować niesamowite widowisko – miliony krabów wędruje z zalesionego terenu w stronę oceanu, pokrywając niczym czerwony dywan wszystko, co stanie im na drodze. Główna migracja trwa 18 dni, choć zdarzają się również mniejsze wędrówki skorupiaków. Zawsze kraby przypominają niesamowity, czerwony strumień zalewający chodniki, ogrody i pola golfowe. Ponieważ w przeszłości wiele z nich zginęło z powodu samochodów lub odwodnienia na słońcu, obecnie władze na czas migracji zamykają część dróg. Wzdłuż szos zbudowano dodatkowo ponad 20 kilometrów plastikowych barier, które kierują kraby w stronę przejść pod jezdnią. Barierki zamontowano też w drzwiach szkoły, aby skorupiaki nie wchodziły do klas!

Na co dzień kraby z Wyspy Bożego Narodzenia żyją w szczelinach i norach. Żywią się głównie liśćmi, kwiatami, owocami oraz wyrzucanymi przez ludzi śmieciami. Aby przeżyć, potrzebują głównie wilgoci, dlatego podczas pory suchej nie ruszają się z miejsc zakrytych liśćmi, gałęziami czy kamieniami. 

Zobacz także

Wyspa Bożego Narodzenia: co warto wiedzieć?

Położenie: Terytorium zewnętrzne Australii
Stolica Wyspy Bożego Narodzenia: Flying Fish Cove
Powierzchnia: 135 km2
Liczba ludności: 1500 osób
Język: angielski
Waluta: dolar australijski (AUD)
Strefa czasowa: czas polski + 7 godz. 

Loty na Wyspę Bożego Narodzenia
Na Christmas Island nie jest łatwo się dostać – kursuje tylko jedna linia regularna z lotniska w Malezji (Kuala Lumpur), Australii (Perth) i oddalonych o 900 km Wysp Kokosowych.

Transport po wyspie
Nie ma tutaj rozwiniętej komunikacji publicznej. Przedstawiciele zarezerwowanych wcześniej hoteli odbierają gości z lotniska (często za dopłatą). Cena za taksówkę jest wysoka (od 10 AUD za krótki kurs do 30 za kurs z hotelu na lotnisko). Aby lepiej zwiedzić wyspę, warto wypożyczyć samochód, najlepiej terenowy. Koszt wynajęcia na całą dobę to około 65 AUD + paliwo.

Klimat i pogoda na Wyspie Bożego Narodzenia
Na Wyspie Bożego Narodzenia panuje klimat tropikalny. Najwyższych temperatur (od 28-30˚C) można spodziewać się w kwietniu, a najniższych w sierpniu (ok. 22˚C). Pora deszczowa trwa tutaj od listopada do maja. Średnia temperatura Oceanu Indyjskiego w ciągu roku wynosi około 27˚C.

Wyspa Bożego Narodzenia na mapie

ZOBACZ TAKŻE:

•  8 najciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w Europie

•  Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

___

RadioZET.pl/NC