Zamknij

Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Darmowe testy na Covid-19 dla turystów wracających z wakacji

12.10.2020 09:44
Wyspy Kanaryjskie, Baleary
fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary, najpopularniejsze regiony Hiszpanii, pokryją turystom opuszczającym te archipelagi koszt testów na obecność koronawirusa. Dodatkowo osoby, które uzyskają pozytywny wynik, będą miały zapewnione bezpłatnie miejsce na odbycie kwarantanny.

Służby sanitarne Wyspy Kanaryjskich i Balearów dopilnują, aby każdy z opuszczających te wyspy turystów na 48 godzin przed odlotem wykonał badanie na Covid-19 - tak wynika z komunikatu hiszpańskiego Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Turystyki.

Darmowe testy dla turystów opuszczających Kanary i Baleary

 – Żaden z turystów odlatujących z Wysp Kanaryjskich lub z Balearów nie zapłaci za badania [na obecność koronawirusa] – poinformował hiszpański resort.

Zgodnie z zobowiązaniem władz obu archipelagów, gdy potwierdzi się zakażenie koronawirusem u planującego wylot turysty, władze Wysp Kanaryjskich i Balearów mają zapewnić mu też bezpłatnie miejsce pobytu na przymusową 14-dniową kwarantannę - poinformowała minister Maria Reyes Maroto.

Wyraziła nadzieję, że w niedługim czasie podobne działania będą mogły podjąć wobec zagranicznych urlopowiczów także inne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii.

Hiszpania. Czy są wymagane testy przed przyjazdem? 

Zgodnie z ustaleniami władz hiszpańskich archipelagów turyści przybywający z regionów, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie odnotowano większej liczby przypadków niż 50 na sto tysięcy mieszkańców, przed przyjazdem na wyspy nie muszą poddawać się dodatkowym kontrolom sanitarnym.

Negatywny wynik testu muszą przedstawić natomiast osoby zamieszkujące terytoria, na których liczba infekcji przekroczyła ten poziom. Test musi być wykonany najpóźniej 48 godzin przed wylotem, a koszt ewentualnego badania przed przyjazdem turyści będą musieli pokryć samodzielnie. 

Hiszpania jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 860 tys. przypadków zakażeń. Ponad 32 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. 

Źródło: PAP