Zamknij

Tysiące turystów koczuje na lotniskach Wysp Kanaryjskich. Saharyjski pył sparaliżował Europę

Redakcja
24.02.2020 17:02
Wyspy Kanaryjskie - pył znad Sahary
fot. PAP/EPA/ANGEL MEDINA G.

Silne wiatry oraz mgły utrzymujące się od soboty na Wyspach Kanaryjskich doprowadziły do chaosu na lotniskach hiszpańskiego archipelagu. Ponad 12 tys. turystów koczuje w poniedziałek (24 lutego) w portach lotniczych, głównie na Teneryfie, Gran Canarii i Lanzarote.

Jak oszacował regionalny rząd Wysp Kanaryjskich, od soboty do poniedziałkowego popołudnia na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich odwołano lub zostało opóźnionych blisko 900 połączeń lotniczych.

Wyspy Kanaryjskie: paraliż na lotniskach

Wprawdzie kilkaset osób, które koczowały na lotniskach na Teneryfie i Gran Canarii, opuściło w poniedziałek rano wyspy po wznowieniu ruchu lotniczego, ale wciąż jest on chaotyczny. Szacuje się, że po południu w portach lotniczych na Wyspach Kanaryjskich czeka ponad 12 tys. osób.

Około 4 tys. osób koczujących na lotniskach stanowią osoby, które przyleciały na hiszpański archipelag na karnawał. Ze względu na brak miejsc noclegowych w lokalnych hotelach spędziły one dwie noce w kanaryjskich portach lotniczych.

Głównym powodem chaosu na kanaryjskich lotniskach są trudne warunki pogodowe utrzymujące się od soboty nad tym hiszpańskim archipelagiem - głównie chmura piasku i pył znad Sahary, tzw. kalima oraz huraganowy wiatr. 

ZOBACZ TAKŻE: Wyspy Kanaryjskie sparaliżowane przez saharyjski pył. Odwołano setki lotów

Kalima to burza pyłu i piasku znad Sahary, przeniesiona silnym wiatrem nad wyspy. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi, odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność, podobnie do mgły. To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku

Chaos na Wyspach Kanaryjskich potęgują też dwa pożary na wyspie Gran Canaria, które w poniedziałek po południu gasi ponad 300 strażaków. Dodatkowych 100 strażaków ma przylecieć na kanaryjską wyspę z Sewilli w poniedziałek po południu.

Kanaryjskie służby obrony cywilnej poinformowały, że spodziewają się opanowania żywiołu w poniedziałek wieczorem wraz z zapowiadanym przez meteorologów osłabieniem podmuchów wiatru. Na całym archipelagu zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Huragan Ciara uniemożliwił lądowanie samolotu. Dramatyczne nagranie z lotniska Heathrow

•  Sztorm Dennis miotał samolotem. Niebezpieczne lądowanie w Wielkiej Brytanii

___

RadioZET.pl/PAP/NC