Zamknij

Wzrost poziomu mórz. Interaktywna mapa pokazuje zagrożone tereny w Polsce

Nina Czochara
30.10.2019 14:16
Hel
fot. Shutterstock

Wzrost poziomu mórz zagraża trzy razy większej liczbie ludzi, niż dotąd sądzono. Naukowcy przygotowali interaktywną mapę, która pokazuje, jakie rejony świata – również polskiego wybrzeża – zagrożone są podtopieniami w związku ze zmianami klimatycznymi. W Polsce, w 2050 roku, coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi. 

Średni poziom mórz w XX wieku podniósł się z powodu globalnego ocieplenia o 11-16 cm. Naukowcy w opublikowanym w "Nature Communications" artykule podkreślają, że podnoszący się poziom wód już teraz zagraża życiu nawet 110 milionów ludzi na całym świecie.

Niepojąca sytuacja w Polsce [Interaktywna mapa]

Jak wynika z raportu, w Polsce w 2050 roku coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi. Eksperci nie tylko obliczają, ilu osób może ucierpieć na zmianach poziomu mórz. Przygotowali również interaktywną mapę, na której każdy może sprawdzić, czy mieszka na terenach zagrożonych podtopieniami. 

Okazuje się, że powodzie będą największym problemem dla mieszkańców polskiego wybrzeża. W 2050 roku zalewane mogą być obszary między Gdańskiem a Elblągiem, a także w okolicach Szczecina. Hel okresowo będzie miastem wyspiarskim.

Mapa interaktywna
fot. Climate Central

- Czy możemy obronić przed choćby okresowym zalaniem kilkaset kilometrów wybrzeża? Czy wobec tego nasze piękne, piaszczyste plaże zamienią się teraz w betonowe, coraz wyższe nabrzeża? Czy Mierzeja Helska lub Wiślana staną się betonowymi twierdzami? Sądzę, że chyba lepiej byłoby dopuścić do zalania zagrożonych terenów i pokojowego przesiedlenia mieszkających tam osób, niż do ich obrony za wszelką cenę – skomentował Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, Wojciech Szymalski.

Mapa interaktywna
fot. Climate Central

Interaktywna mapa całego świata w 2050 r. z uwzględnieniem powodzi znajduje się na stronie coastal.climatecentral.org

Zobacz także

Azja najbardziej zagrożona podtopieniami

Najgorszej sytuacja prezentuje się w Azji, a dokładniej sześciu tamtejszych krajach - w Chinach, Bangladeszu, Indiach, Wietnamie, Indonezji i Tajlandii. Jeżeli spełnią się najczarniejsze scenariusze, do roku 2100 woda może zniszczyć tereny, na których miesza obecnie 250 milionów ludzi. To pięciokrotnie wyższa wartość niż dotychczas sądzono. 

Jak wskazują autorzy badania, poziom zagrożenia zalania tych terenów zależy od poziomu emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Według naukowców szybka redukcja emisji uchroni przed corocznymi powodziami co najmniej 50 mln ludzi do 2100 roku. 

Fizyk morza prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN cytowany w komunikacie dot. badań podsumowuje: - Artykuł wykorzystujący najnowsze prognozy wzrostu poziomu morza oraz nowy globalny model ukształtowania terenów nadbrzeżnych pokazuje, że w roku 2100 zagrożonych corocznymi powodziami morskimi będzie trzy razy więcej ludzi na Ziemi, niż dotychczas sądzono.

ZOBACZ TAKŻE: Antarktyda topnieje w zastraszającym tempie. Skutki mogą być katastrofalne

Źródło: pap.pl, onet.pl, coastal.climatecentral.org

___

RadioZET.pl/NC