Zamknij

NASA planuje schłodzić Yellowstone. Skutki erupcji tego superwulkanu mogą być katastrofalne

18.10.2021 13:19
Yellowstone, USA
fot. Shutterstock

Znajdujący się na terenie Park Narodowego Yellowstone superwulkan wciąż stanowi ogromną tajemnicę dla naukowców. Eksperci podkreślają, że chociaż obecnie ryzyko erupcji nie jest duże, to gdyby do niej doszło, skutki dla naszej planety byłyby tragiczne. NASA, chcąc zminimalizować ryzyko wybuchu i zapobiec katastrofie, planuje schłodzić Yellowstone. Na te cel musi jednak przeznaczyć około 3,46 miliarda dolarów. 

Park Narodowy Yellowstone w USA należy do najstarszych parków na świecie. Każdego roku przyjeżdżają tu tłumy ludzi, aby odkrywać piękno tego miejsca. Nie każdy jednak wie, że pod powierzchnią tego parku kryje się wielkie niebezpieczeństwo. To superwulkan, którego erupcja stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla Ziemi. Naukowcy prognozują, że po wybuchu Yellowstone w promieniu 1000 km od parku umarłoby wszelkie życie. Co więcej, doszłoby do ochłodzenia atmosfery, a w konsekwencji nadejścia zimy wulkanicznej i kryzysu żywieniowego. NASA, mając świadomość tego zagrożenia, opracowała plan działania, który miałby zapobiec katastrofie w przyszłości. 

Wulkan Yellowstone ma zostać schłodzony

NASA chce jak najdłużej utrzymać superwulkan w stanie uśpienia. W tym celu zamierza schłodzić Yellowstone, a przy tym pozyskiwać z niego energię. Jak miałoby to wyglądać?

Eksperci z NASA zamierzają wywiercić otwory w dolnej części wulkanu, które znajdują się poza granicami Parku Narodowego Yellowstone. Dzięki temu będzie możliwe wpompowanie pod wysokim ciśnieniem zimnej wody, która następnie zostanie wypuszczona na zewnątrz. Wypływająca z wulkanu woda mogłaby rozgrzewać się nawet do 350 stopni Celsjusza. W takich warunkach stanowiłaby idealne źródło energii – mogłaby posłużyć do wytworzenia prądu elektrycznego dla okolicy przez dziesiątki tysięcy lat.

Realizacja takiego planu wyceniana jest na 3,46 miliarda dolarów. Tak gigantyczne koszty miałyby w znacznej mierze pokryć firmy geotermalne, które dzięki zastosowaniu gorącej wody do produkcji energii, mogłyby liczyć na zwrot inwestycji.

Yellowstone. Czym grozi erupcja superwulkanu?

Na Ziemi znajduje się około 20 superwulkanów, ale większe i niebezpieczne erupcje zdarzają się średnio raz na 100 tysięcy lat. Eksperci uspokajają, że szanse na wybuch Yellowstone w najbliższym czasie są niewielkie, chociaż nadal jest to bardziej prawdopodobne niż ryzyko uderzenia w Ziemię planetoidy. 

Specjaliści podczas badania stwierdzili, że superwulkan obudził się już kilkukrotnie, a do najbardziej groźnych w skutkach erupcji doszło trzy razy - 2 miliony lat temu, 1,3 miliona lat temu oraz ponad 6 tys. lat temu. 

Dodają, że gdyby doszło do kolejnego wybuchu, jego skutki byłyby niewyobrażalne. Chmura pyłu wystrzeliłaby na wysokość 50 kilometrów, a tylko w pierwszej godzinie wyrzuconych zostałoby 100 milionów ton lawy, skał i popiołu. W promieniu 1000 km od parku umarłoby wszelkie życie. 

Pojawiają się również spekulacje, że nagła erupcja spowodowałaby ochłodzenie atmosfery, a w konsekwencji nadejście zimy wulkanicznej. To z kolei mogłoby uniemożliwić ludzkości wyprodukowanie wystarczającej ilości żywności, co doprowadziłoby do powszechnego głodu.

Źródło: interestingengineering.com, TVN24, National Geographic