Zamknij

Z Amsterdamu zniknął kultowy znak. Zbyt wielu turystów robiło sobie przy nim zdjęcia

Redakcja
04.12.2018 11:18
Amsterdam
fot. Shutterstock

Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Amsterdamie, biało–czerwony napis "I amsterdam" przechodzi do historii. Władze miasta, po 14 latach, postanowiły usunąć znak. Ich zdaniem zbyt wielu turystów robiło sobie przy nim zdjęcia.

Niemal każdy turysta odwiedzający Amsterdam musiał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy słynnym znaku “I amsterdam” zlokalizowanym obok Rijksmuseum. Od teraz jest to jednak, bo znak został na stałe wywieziony do magazynu. W ten sposób Amsterdam walczy z nadmiarem turystów.

Stolica Holandii bez znaku "I amsterdam"

Amsterdam był jednym z pierwszych miast, które promowało się w ten sposób – słynny biało-czerwony napis "I amsterdam" dumnie stał przed Rijksmuseum od 14 lat. Pierwsze informacje o chęci usunięcia napisu pojawiły się pod koniec października. Rada Miasta Amsterdam argumentowała, że napis stał się symbolem masowej turystyki, w efekcie czego zbyt wielu turystów robiło sobie przy nim zdjęcia. Usunięcie symbolu Amsterdamu miało być początkiem walki miasta z nadmierną komercją. 

Ostatecznie 3 grudnia słynny napis został zdementowany. Władze miasta uważają, że to pierwszy krok w walce z nadmiarem turystów. Co ciekawe, większość Holendrów nie była za usunięciem napisu. Według portalu NOS, aż 69 procent chciało żeby pozostał on na swoim miejscu. Media społecznościowe przepełniły się pamiątkowymi fotografiami. Usunięcie znaku doczekało się nawet memów.

Ci, którzy nie zdążyli sobie zrobić pamiątkowego zdjęcia w tym miejscu, warto przypomnieć, że napis przy Rijksmuseum nie był jedyny. Znaki "I amsterdam" znajdują się m.in. w dzielnicach Nieuw-West, Zuidoost oraz na lotnisku Schiphol.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC