Zamknij

Z Polski do Chorwacji pociągiem? To możliwe już w przyszłe wakacje

07.09.2021 12:21
Split w Chorwacji
fot. Shutterstock

Podróż z Polski do Chorwacji pociągiem? Wiele wskazuje na to, że już w przyszłe wakacje będzie to możliwe. Plany uruchomienia nowego połączenia z Krakowa do Splitu i Rijeki ma między innymi czeski przewoźnik RegioJet. Podobny pomysł ma PKP Intercity, które również chce umożliwić dojazd do Chorwacji pociągiem. To bardzo dobra wiadomość dla turystów z Polski, biorąc pod uwahę fakt, że to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych. 

Chorwacja cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Atutem tego kierunku jest to, że można tam dotrzeć z Polski na różne sposoby. Najwięcej osób wybiera podróż własnym samochodem. Jak podaje portal Fly4free.pl, wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku możliwy będzie również dojazd pociągiem z Polski do Chorwacji. 

RegioJet. Z Krakowa do Rijeki i Splitu

Już pod koniec czerwca czeski RegioJet oficjalnie poinformował, że planuje uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji. Radim Jancura, właściciel czeskiego przewoźnika, zapowiedział wtedy w mediach, że nowe połączenia będzie dostępne najprawdopodobniej latem 2022 roku. Chodzi tu o trasę z Krakowa do popularnych turystycznie Splitu i Rijeki. 

Jak informuje Fly4free.pl, Czesi chcą trasą z Polski powtórzyć sukces połączenia, które było realizowane w ich kraju, czyli z Pragi do Splitu i Rijeki. Przewoźnik nie podał na razie danych dotyczących liczby wszystkich sprzedanych biletów, ale wiadomo, że na początku lipca kupionych zostało 70 tysięcy biletów na podróż ze stolicy Czech do Chorwacji. 

Czeska linia wierzy, że nowe połączenie kolejowe mogłoby być dobrą alternatywą dla niezwykle popularnych podróży samochodem z Polski. Pociąg RegioJet z Krakowa do Rijeki ma jechać około 16 godzin.

PKP Intercity pojedzie z Polski do Chorwacji?

Istnieją również duże szanse na nowe połączenie PKP Intercity z Polski do Chorwacji. Paweł Włodarczyk, konsul Republiki Chorwacji w Polsce, powiedział dla Fly4free.pl, że są już prowadzone rozmowy w tej sprawie. "Decyzja jest pozytywna, natomiast z uwagi na kwestie proceduralne termin uruchomienia może być dalszy, więc możliwe, że polski pociąg jeszcze nie będzie jeździł w wakacje 2022 roku" – przyznał Włodarczyk.

Pociągi te miałyby zaczynać kurs w Warszawie i jechać przez Kraków i Katowice.

Samo biuro prasowe PKP Intercity nie skomentowało informacji o nowym połączeniu do Chorwacji. Wyjaśniono, że o zmianach w rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2021/2022 będą informować bliżej terminu jego wdrożenia. 

Źródło: Fly4free.pl