Zamknij

Zakaz lotów do Polski. Jest projekt nowego rozporządzenia z listą 27 krajów

23.10.2020 15:14
Samolot
fot. Shutterstock

Pojawił się projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zakazu lotów do Polski. Na liście, która będzie obowiązywać od 28 października do 10 listopada, ma znaleźć się 27 krajów. 

Zakazem lotów do Polski zostaną objęte kraje, w których współczynnik zachorowań na COVID-19 przekracza na 100 tys. mieszkańców przekracza 90 - taką informację opublikowano w udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów projekcie nowego rozporządzenia. Obecne rozporządzenie z zakazem lotów obowiązuje do 27 października

Zakaz lotów. Nowe rozporządzenie od 28 października

W rozporządzeniu wypisane są szczegółowe normy w kwestii wyboru krajów, które znajdują się na liście z zakazem. Co ciekawe, z jej obowiązywania wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy i Rosji. 

„Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy i Federacji Rosyjskiej” – czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

W nowym projekcie podano również, że wszystkie kraje, które deklarują wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku koronawirusa - także będą mogły realizować loty z i do Polski od 28 października. Z takiego rozwiązania skorzystały już Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar.

Zobacz także

Zakaz lotów do Polski. Lista 27 krajów

Na liście krajów z zakazem lotów do Polski znalazły się:

 1. Belize
 2. Bośnia i Hercegowina
 3. Czarnogóra
 4. Brazylia
 5. Bahrajn
 6. Izrael
 7. Kuwejt
 8. Libia
 9. Argentyna
 10. Chile
 11. Ekwador
 12. Indie
 13. Irak
 14. Kolumbia
 15. Kostaryka
 16. Liban
 17. Macedonia Północna
 18. Malediwy
 19. Mołdawia
 20. Panama
 21. Paragwaj
 22. Peru
 23. Trynidad i Tobago
 24. Wyspy Zielonego Przylądka
 25. USA
 26. Oman
 27. Bahamy

Źródło: bip.kprm.gov.pl