Zamknij

Zakaz lotów do Polski zostaje zniesiony. Nowej listy na razie nie będzie

14.01.2021 08:54
Samolot
fot. Shutterstock

Zakaz lotów do Polski nie zostanie przedłużony. – Rząd nie pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, a to, które obowiązuje, wygasa 13 stycznia – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Oznacza to, że od 14 stycznia wygasł zakaz przyjmowania przez polskie lotniska samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Loty z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zostały zawieszone 22 grudnia z powodu pojawienia się na Wyspach nowej odmiany koronawirusa. Po dwóch tygodniach zakaz lądowania w Polsce samolotów przewożących pasażerów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa został przedłużony do 13 stycznia (rozporządzenie z 5 stycznia). 

Nie przedłużono natomiast obowiązującego wówczas zakazu lotów do dziewięciu innych państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Czarnogóry czy Jordanii. Tym samym Wielka Brytania pozostała ostatnim krajem, który objęto wówczas zakazem lotów do Polski.

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski zniesiony 

Wiceminister infrastruktury, Marcin Horała, przekazał za pośrednictwem Twittera, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad nowym rozporządzeniem. To oznacza, że połączenia lotnicze z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski zostaną wznowione od 14 stycznia.

– Rozporządzenie wygasa 13 stycznia i nie pracujemy nad nowym – poinformował wiceminister, który dotychczas był odpowiedzialny za opracowanie projektów ws. zakazów w ruchu lotniczym.

Również na Twitterze Horała potwierdził, że od północy nie będą obowiązywały w naszym kraju żadne zakazy lotów. Przypomniał jednocześnie, że po przylocie do Polski nadal obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Dodał, że testy dla przyjeżdżających do Polski nie są wymagane, "ale i nie pomogą w uniknięciu zakazów wjazdu, jeżeli ktoś im podlega, i kwarantanny, której podlegają wszyscy".

Zobacz także

Kwarantanna po powrocie do Polski. Kogo obejmuje?

Obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie podlegają osoby, które przekraczają granicę Polski stanowiącą jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Dotyczy to także osób przekraczających granicę naszego kraju transportem zbiorowym, w tym m.in. samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zorganizowanego.

Według nowych przepisów osoba przekraczająca granicę powinna jeszcze przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny i podać numer telefonu. 

Z obowiązkowej kwarantanny są zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz te, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem. 

Źródło: PAP