Zamknij

Zakaz lotów do Polski. Zaczyna obowiązywać nowa lista 30 krajów

16.09.2020 09:44
Samolot
fot. Shutterstock

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje od 16 do 29 września. Na liście objętej zakazem lotów do Polski znalazło się łącznie 30 miejsc, w tym popularne turystycznie Francja, Hiszpania, Izrael i Czarnogóra. 

Zakaz lotów do Polski został z wielu państw po raz kolejny przedłużony z powodu pandemii koronawirusa. Na obecnie obowiązującej liście krajów, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce, znalazło się 30 państw i terytoriów. W poprzednim rozporządzeniu były to  44 lokalizacje. Z nowej listy zniknęły Malta, Albania, Rumunia, Armenia, Kazachstan, Meksyk, Katar, Dominikana, Ekwador, Salwador, Indie, Kosowo, RPA oraz Macedonia Północna. 

W nowym rozporządzeniu z 15 września pojawiła się jednak Francja. 

Zakaz lotów do Polski od 16 września [LISTA]

W treści rozporządzenia zapisanego w Dzienniku Ustaw podano, że zakaz lądowania w Polsce dotyczy samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Belize
 2. Bośnia i Hercegowiny
 3. Czarnogóry
 4. Federacyjnej Republiki Brazylii
 5. Królestwa Bahrajnu
 6. Królestwa Hiszpanii
 7. Państwa Izrael
 8. Państwa Katar
 9. Państwa Kuwejt
 10. Państwa Libia
 11. Republiki Argentyńskiej
 12. Republiki Chile
 13. Republiki Francuskiej
 14. Republiki Gwatemali
 15. Republiki Hondurasu
 16. Republiki Iraku
 17. Republiki Kolumbii
 18. Republiki Kostaryki
 19. Republiki Libańskiej
 20. Republiki Malediwów
 21. Republiki Mołdawii
 22. Republiki Namibii
 23. Republiki Panamy
 24. Republiki Paragwaju
 25. Republiki Peru
 26. Republiki Surinamu
 27. Republiki Zielonego Przylądka
 28. Stanów Zjednoczonych Ameryki
 29. Wielonarodowego Państwa Boliwia
 30. Wspólnoty Bahamów.

Rząd tłumaczy, że na obecnej liście z zakazami lotów znalazły się kraje i terytoria, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przekracza 90. Rozporządzenie stworzono w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 roku. 

Zakaz lotów do Polski. Nowy wyjątek

Jak czytamy w rozporządzeniu, zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W rozporządzeniu, które obowiązuje od 16 września, pojawił się nowy podpunkt. Zgodnie z nim zakaz nie obejmie również rejsów "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2". 

Źródło: PAP, TVN24