Zamknij

Zakaz lotów. Od 14 października nowe rozporządzenie z 29 krajami [LISTA]

14.10.2020 08:52
Samolot
fot. Shutterstock

Zakaz lotów w ruchu międzynarodowym został przedłużony do 27 października. W nowym rozporządzeniu znalazło się 29 państw. Na liście, podobnie jak poprzednio, nie ma państw Unii Europejskiej i Ukrainy.

Najnowsze rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym obowiązuje od 14 do 27 października. Tym razem zakazem lotów objęto 29 państw

– Od 14 października 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 5 października 2020 r.). Zakaz nie będzie dotyczył Unii Europejskiej oraz Ukrainy – podano w komunikacie CIR.

Zakaz lotów do 27 października [LISTA]

W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem na aktualnej liście znalazły się cztery nowe kraje - Gruzja, Armenia, Jordania i Tunezja. W przypadku Tunezji warto tutaj podkreślić, że obowiązuje wyjątek dla lotów czarterowych realizowanych przez biura podróży. Oznacza to, że zorganizowane wyjazdy do tego kraju będą odbywały się normalnie.

Pełna lista zakazu lotów obejmuje lotniska położone na terytorium:

 1. Belize;
 2. Czarnogóry;
 3. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 4. Gruzji;
 5. Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
 6. Królestwa Bahrajnu;
 7. Kooperacyjnej Republiki Gujany;
 8. Państwa Izrael;
 9. Państwa Katar;
 10. Państwa Kuwejt;
 11. Państwa Libia;
 12. Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
 13. Republiki Argentyńskiej;
 14. Republiki Armenii;
 15. Republiki Chile;
 16. Republiki Iraku;
 17. Republiki Kolumbii;
 18. Republiki Kostaryki;
 19. Republiki Libańskiej;
 20. Republiki Malediwów;
 21. Republiki Mołdawii;
 22. Republiki Panamy;
 23. Republiki Paragwaju;
 24. Republiki Peru;
 25. Republiki Tunezyjskiej;
 26. Republiki Zielonego Przylądka;
 27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 28. Sułtanatu Omanu;
 29. Wspólnoty Bahamów.

Zakaz lotów. Nowa lista wciąż bez UE i Ukrainy

Podobnie jak w ostatnich dwóch tygodniach zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen oraz Ukrainy.

Ponadto, zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. CIR podał, że wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

Współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).