Zamknij

Zakaz lotów pasażerskich w Polsce przedłużony. Jest nowe rozporządzenie

Redakcja
22.05.2020 09:17
Samolot
fot. Shutterstock

Zakaz ruchu lotniczego na terenie Polski przedłużono do 31 maja, a loty międzynarodowe wstrzymano do 6 czerwca. Resort infrastruktury przygotował kolejny projekt rozporządzenia ograniczający ruch lotniczy.

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 roku.

Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca 2020 roku, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które tracą moc z dniem 31 maja 2020 roku. 

Do kiedy zakaz lotów w Polsce?

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 maja 2020 roku. Wynika z niego, że zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.

Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty między innymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów (lub na zlecenie osoby fizycznej) oraz czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.

Zakaz nie będzie dotyczył też statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów oraz poczty. Lądować mogą również także samoloty realizujące przeloty na zlecenie osoby fizycznej lub firmy, posiadające do 15 miejsc pasażerskich. 

LOT wznawia loty krajowe

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że od 1 czerwca wznawiają kilka połączeń krajowych. Początkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z rejsów na trasach: z Warszawy do Gdańska – do trzech razy dziennie; z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry – do dwóch razy dziennie oraz z Krakowa do Gdańska – raz dziennie. 

Oprócz przywrócenia tras, narodowy przewoźnik chce również wprowadzić nowe zasady bezpieczeństwa na pokładzie. Załoga i pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką podczas całego rejsu. W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada "no contact", ograniczająca bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.

ZOBACZ TAKŻE: 

• LOT wznawia połączenia i wprowadza nowe zasady. "Obowiązkowe maseczki przez cały lot"

• Ryanair zapowiada przywrócenie 40 proc. lotów. Są też nowe procedury dla pasażerów

___

RadioZET.pl/PAP/NC