Zamknij

Zakaz lotów zostanie przedłużony do 8 grudnia. Jest nowy projekt rządu

20.11.2020 11:26
Pasażer w maseczce na lotnisku
fot. Shutterstock

Zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym zostanie przedłużony do 8 grudnia – tak wynika z projektu nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Obecne rozporządzenie obowiązuje do 24 listopada.

Zakaz lotów z powodu trwającej pandemii koronawirusa zostanie przedłużony. Rząd wydał nowy projekt rozporządzenia.

– Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) utraci moc z końcem dnia 24 listopada 2020 r. Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie – czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej RM.

Zakaz lotów. Rząd przedłuży zakaz do 8 grudnia

Nowy projekt rozporządzenia ws. zakazu lotów ma obowiązywać od 25 listopada do końca dnia 8 grudnia 2020 roku. Przewiduje wprowadzenie zakazu lądowania na polskich lotniskach samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, "w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440".

Wyłączone z tej zasady mają zostać kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stany Illinois i Nowy Jork.

Warto przypomnieć, że obecne rozporządzenie z zakazem lotów, obowiązujące do 24 listopada, obejmuje 10 państw. Na liście z zakazem lotów znajdują się Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Argentyna, Armenia, Kostaryka, Liban, Macedonii Północna oraz Stany Zjednoczone (z wyjątkiem lotnisk w Illinois i Nowym Jorku).

Zobacz także

Zakaz lotów. Są wyjątki

Podobnie jak w przypadku poprzednich rozporządzeń dotyczących zakazu lotów, tak i teraz zastosowano kilka wyjątków. Zakaz nie będzie obejmował lotów m.in. wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogły także lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Źródło: PAP