Zamknij

Zakaz lotów. Gut-Mostowy: od 1 października pozytywne zmiany

18.09.2020 12:07
Startujący samolot
fot. Shutterstock

Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji oraz zakres – poinformował wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy. 

– Wydaje się, że tryb podejmowania decyzji już jest zaplanowany inny. [...] Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji, ale także, jeżeli chodzi o zakres – powiedział Gut-Mostowy podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Jak dodał, "to oczywiście jest na razie wiedza dosyć nieoficjalna". Przekazał, że uczestniczył w kilku spotkaniach, jakie się odbywały w Ministerstwie Infrastruktury ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Zakaz lotów do Polski do 29 września

Od 16 do 29 września 2020 r. obowiązuje kolejne rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Na liście objętej zakazem lotów do Polski znalazło się łącznie 30  krajów i terytoriów. Jedynym dopisanym do listy państwem - wobec stanu z poprzedniego rozporządzenia - jest Francja, wykreślone zostały m.in. Malta, Rumunia, Albania, Meksyk, Indie czy Dominiakana. 

Zakaz lotów nie dotyczy m.in. rejsów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, a także z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Rząd tłumaczy, że na obecnej liście z zakazami lotów znalazły się kraje i terytoria, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przekracza 90. Rozporządzenie stworzono na podstawie danych opublikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Źródło: PAP