Zamknij

Zakaz lotów. Rząd przyjął nowe rozporządzenie z 9 krajami [LISTA]

24.11.2020 10:22
Samolot
fot. Shutterstock

Zakaz lotów międzynarodowych został przedłużony. Rada Ministrów opublikowała projekt nowego rozporządzenia, które będzie obowiązywało od 25 listopada do 8 grudnia. Na nowej liście znalazło się 9 krajów. Zakaz nie dotyczy państw UE.

– W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów. 

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zakazu lotów utraci moc 24 listopada

Zakaz lotów do 8 grudnia. Na liście 9 krajów

Na liście z zakazem lotów, która będzie obowiązywała od 25 listopada do 8 grudnia, znajdzie się 9 krajów. W porównaniu do aktualnego rozporządzenia z listy miejsc objętych zakazem znikną m.in. Argentyna, Libia oraz Kostaryka. Pojawią się za to Serbia i Kosowo.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:

  1. Bośni i Hercegowiny,
  2. Czarnogóry,
  3. Gruzji,
  4. Jordanii,
  5. Armenii,
  6. Kosowa,
  7. Macedonii Północnej
  8. Serbii
  9. Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Zobacz także

Zakaz lotów. Są wyjątki

Nowy projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie zakazu lądowania na polskich lotniskach samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, "w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440". 

Wyłączone z tej zasady mają zostać kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stany Illinois i Nowy Jork.

Podobnie jak w przypadku poprzednich rozporządzeń dotyczących zakazu lotów, tak i teraz zastosowano kilka wyjątków. Zakaz nie będzie obejmował lotów m.in. wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogły także lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Źródło: PAP, Radio ZET