Zamknij

Zakaz podróży turystycznych w UE? Pierwsze kraje wdrażają takie rozwiązanie

25.01.2021 12:40
Koronawirus w Europie
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a wiele krajów poszukuje rozwiązań, jak sobie z nią poradzić. Jednym z ostatnich pomysłów jest ograniczenie podróży turystycznych w wielu państwach UE. Czy taka zasada wejdzie w życie? Zdecydowała się na nią już m.in. Belgia.

Już od roku niemal cały świat walczy z koronawirusem. Przybywa zarówno zakażeń, jak i zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. Rządy krajów poszukują rozwiązań, które pomogłoby zahamować rozprzestrzenianie śmiercionośnego patogenu z Wuhan.

Na kontrowersyjny krok zdecydowała się m.in. Belgia. Premier Alexander De Croo poinformował, że od 25 stycznia aż do marca obywatele nie będą mogli wyjeżdżać poza granice kraju w celach rekreacyjnych. Dozwolone będą wyłącznie wyjazdy służbowe czy w ważnych celach rodzinnych. Polityk zarekomendował to rozwiązanie przywódcom pozostałych unijnych państw. "Kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" - powiedział.

Zakaz podróży turystycznych w UE? Pierwsze kraje wdrażają takie rozwiązanie

Belgia to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który wdrożył zakaz zagranicznych wyjazdów turystycznych dla obywateli aż do marca. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń w państwie. Od początku pandemii zachorowało tutaj ponad 690 tys. osób, z czego prawie 21 tys. zmarło. Od listopada dobowa liczba zakażeń utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie.

Premier Alexander De Croo podjął taką decyzję w związku z doniesieniami o nowych wariantach koronawirusa, które pojawiają się w kolejnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Prócz tego, że od 25 stycznia do marca Belgowie nie mogą podróżować w celach turystycznych poza granice, osoby przyjeżdżające tutaj z Wielkiej Brytanii czy RPA będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Rząd Belgii zdecydował się na ten kontrowersyjny krok zaledwie chwilę po tym, kiedy kraje UE niemal jednogłośnie stwierdziły, że granice państw Unii muszą pozostać otwarte, aby zachować ciągłość handlu czy przepływu pracowników.

W czwartek odbyło się wirtualne posiedzenie przywódców krajów członkowskich UE, na którym premier Belgii rekomendował, żeby inni premierzy również odwodzili swoich obywateli od wyjazdów w celach turystycznych. W jego opinii Europejczycy powinni ograniczyć podróże do tych niezbędnych. W innym wypadku cała Europa będzie musiała wprowadzić dużo bardziej surowe ograniczenia.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Euronews