Zamknij

Zakaz wnoszenia płynów na pokład zostanie zniesiony? To możliwie już za rok

Redakcja
25.07.2018 09:12
Lotnisko
fot. Fotolia

Każda osoba podróżująca samolotem spotkała się podczas odprawy z zakazem wnoszenia płynów powyżej 100 ml. W Europie taki przepis obowiązuje już od 12 lat. Okazuje się, że w końcu może zostać zniesiony. 

Chociaż o zniesieniu tego zakazu mówi się od kilku lat, teraz wreszcie ma się coś zmienić. Na lotnisku Heathrow w Londynie, JFK w Nowym Jorku, Schiphol w Amsterdamie oraz w Genewie testowane są nowe skanery, dzięki którym uciążliwy przepis nie będzie już potrzebny. 

Nowoczesne skanery sprawdzą przewożone płyny 

Zgodnie z zapowiedziami nowe skanery mają dokładnie prześwietlać bagaż, dając służbom celnym obraz w wymiarze 3D i bazując na rozwiązaniach znanych z technologii wykorzystywanej w medycynie. Urządzenia są tak skonstruowane, że dzięki promieniom rentgenowskim mogą rozpoznać strukturę molekularną danego płynu i z ogromnym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy zagraża on bezpieczeństwu zagrożenie dla lotniska i pasażerów.

Zobacz także

Pierwsze skanery na lotniskach już za rok

Jak podaje fly4free.pl, testy nowych skanerów (które mają potrwać 6 do 12 miesięcy) będą prowadzone na lotniskach  równocześnie z dotychczasową kontrolą. Jeśli okażą się skuteczne, prawdopodobnie wreszcie uda się znieść przepis, który bywa niezwykle uciążliwy dla pasażerów na całym świecie.

Eksperci podkreślają jednak, że ze względu na koszty i problemy logistyczne minie jeszcze około 10 lat, gdy technologia będzie dostępna na każdym lotnisku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że za niewiele ponad rok ma się pojawić na kolejnych, wybranych portach lotniczych Unii Europejskiej i USA.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC