Zamknij

Zakaz wstępu do miasta i 500 euro grzywny? Surowe kary za zanieczyszczanie Wenecji

Nina Czochara
17.05.2019 09:56
Wenecja
fot. Pixabay

Grzywna do 500 euro oraz zakaz wstępu do Wenecji - takie kary za zanieczyszczanie miejsc publicznych i chuligańskie wybryki przewiduje rozporządzenie uchwalone w czwartek przez radę miejską. Przepisy znalazły się w nowym regulaminie straży miejskiej.

W rozporządzeniu, które weszło w życie, znajduje się zapis stwierdzający, że ten, kto w "jakikolwiek sposób zanieczyszcza miejsca publiczne" w Wenecji musi zapłacić karę administracyjną w wysokości od 25 do 500 euro. To kolejne kary wprowadzone w ostatnim czasie we włoskim mieście. 

Nowe kary dla turystów w Wenecji

Oprócz surowych kar pieniężnych postanowiono, że ci, którzy nie szanują godnego wyglądu i prestiżu Wenecji, muszą liczyć się z innymi poważnymi karami, włącznie z zakazem wstępu do niego. Taka kara stosowana jest na wzór tzw. zakazu stadionowego.

Za nowymi przepisami głosowała zdecydowana większość weneckich radnych. W ten sposób postanowiono walczyć z masowym zjawiskiem zachowań turystów, które - jak podkreślają władze - niszczą historyczny charakter miasta i bogactwo jego dziedzictwa artystycznego. Jako największe plagi wymienia się, oprócz śmiecenia na ulicach i wrzucania odpadków do kanałów, skoki z mostów i opalanie w kostiumach nad brzegiem Canal Grande.

Przeczytaj także:

•  Wenecja wprowadza nowy podatek. Nawet 10 euro za wjazd do miasta

• Zakaz siadania na ziemi i schodach? W Wenecji może grozić za to nawet 500 euro kary

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC