Zamknij

Zalew Zegrzyński - popularne miejsce na wypoczynek pod Warszawą. Jakie plaże i atrakcje tu czekają?

21.07.2021
Aktualizacja: 21.07.2021 19:46
Zalew Zegrzyński
fot. Mateusz Grochocki/East News

Zalew Zegrzyński leży na północ od Warszawy. Od centrum miasta dzieli go nieco ponad 40 km. Nic więc dziwnego, że dużo mieszkańców wybiera się tu na weekendowy odpoczynek. Ten zbiornik retencyjny utworzony na rzece Narwi kusi plażami i bogatą roślinnością, a także daje możliwość uprawiania licznych sportów wodnych. Jakie atrakcje czekają nad Zalewem Zegrzyńskim i co warto tu zobaczyć?

Zalew Zegrzyński to tak naprawdę potoczna nazwa Jeziora Zegrzyńskiego, czyli zbiornika retencyjnego, który został utworzony na rzece Narwi w 1963 roku. Dzisiaj służy on głównie celom rekreacyjnym i przyciąga osoby z Warszawy, pobliskich okolic, ale też z innych zakątków Polski. Prócz tego stanowi rezerwę wody pitnej dla stolicy. Z kolei jego zapora pełni niewielką rolę energetyczną.

Nad Zalewem Zegrzyńskim co weekend w sezonie wiosenno-letnim można spotkać wielu turystów, którzy przyjeżdżają tu korzystać z uroków jego plaży, ale także możliwości sportowych, jakie daje. Jakie atrakcje zobaczyć nad zalewem i gdzie najlepiej się wybrać w tych okolicach?

Zalew Zegrzyński - plaże

Zalew Zegrzyński to przede wszystkim sporo piaszczystych plaż, które są idealnym miejscem wypoczynkowym niedaleko Warszawy. Jeżeli poszukujecie właśnie tego, powinniście wybrać się na południowe i wschodnie wybrzeże jeziora. Rodziny z dziećmi chętnie udają się w okolice Nieporętu, gdyż to właśnie tutaj funkcjonują przyjemne kąpielisko, plaża, molo i restauracje, w których można zjeść coś dobrego.

Myśląc o wypoczynku nad Jeziorem Zegrzyńskim, weźcie też pod uwagę miejscowości Białobrzegi i Rynia. Szczególnie ta druga powinna przypaść wam do gustu. To tutaj prócz plaż pełnych drobnego piasku znajdziecie też kilometry lasów.

Amatorzy miejskiego klimatu powinni za to wybrać się do Serocka. Ta niewielka miejscowość zamieszkiwana przez nieco ponad 4 tys. osób leży nad samą Narwią. W jej centrum z kolei znajduje się miejsca plaża.

Jezioro Zegrzyńskie

Jezioro Zegrzyńskie, które jest potocznie nazywane Zalewem Zegrzyńskim, powstało po tym, kiedy w korycie Narwi wybudowano zaporę w Dębem. Na zaporze z kolei wybudowano niewielką elektrownię wodną.

Akwen ma powierzchnię 30,3 km2, długość 41 km i szerokość do ok. 3,5 km. Z kolei maksymalna jego głębokość wynosi 11 m.

Przez Jezioro Zegrzyńskie przebiega most drogowy o długości 332 m. Został oddany do użytku w 2003 roku i jest on częścią drogi krajowej nr 61, która prowadzi tu z Warszawy.

Zalew Zegrzyński - atrakcje

Zalew Zegrzyński to nie tylko liczne plaże i woda, w której można się kąpać. To także miejsce, w pobliżu którego znajduje się wiele ciekawych atrakcji.

Udając się nad Zalew Zegrzyński, warto z pewnością zahaczyć o Nieporęt. Ta niewielka miejscowość zamieszkiwana przez nieco ponad 3,5 tys. osób oferuje przede wszystkim pyszne jedzenie i wygodne noclegi. Można tu również zwiedzić barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którego budowę zakończono w 1668 roku.

Nad Jeziorem Zegrzyńskim leży również miejscowość Zegrze, od której zresztą zbiornik wziął swoją nazwę. Niegdyś znajdowała się tutaj Twierdza Zegrze wybudowana przez Rosjan. Dzisiaj pozostało po niej niewiele - jedynie Umocnienia Duże i Umocnienia Małe, które znajdziemy po obu stronach miasta.

Zobacz także: To najczystsze plaże w Polsce! Sprawdź, które kąpieliska otrzymały certyfikat "Błękitnej Flagi"

Na uwagę zasługuje również Serock, który jest największą turystyczną atrakcją w tym regionie. Był on miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i zachowany tu został średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem i ratuszem w centrum. Znajdują się tutaj także pozostałości po grodzisku Barbarka - jednym z najważniejszych grodów na Mazowszu. Jest ono wyniesione 5 m wyżej niż pozostałe tereny i stanowi świetny punkt widokowy.

W pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego znajduje się również miasto Białobrzegi. W niedalekiej odległości od tego miejsca leży cmentarz jeńców wojennych, a w samej miejscowości pomnik ku czci żołnierzy Józefa Piłsudskiego internowanych za odmowę złożenia przysięgi na wierność i braterstwo broni wojskom Niemiec i Austro-Węgier.

Sporty wodne na Zalewie Zegrzyńskim

Na podwarszawskim jeziorze uprawiane jest żeglarstwo. Także tutaj organizowane są imprezy regatowe. Swoją działalność prowadzi tu Warszawskie Towarzystwo Regatowe, zajmujące się organizacją regat jachtów kabinowych i narodowej klasy Omega.

Nie jest to jednak jedyny rodzaj sportu, jaki można uprawiać na wodach Jeziora Zegrzyńskiego. To także akwen chętnie eksplorowany przez miłośników kitesurfingu, windsurfingu czy kajakarstwa. Nie brakuje tu też amatorów jazdy motorówkami i skuterami wodnymi.

Zalew Zegrzyński - dojazd i noclegi

Nad Zalew Zegrzyński można bardzo łatwo dostać się z Warszawy. Po pierwsze prowadzi tutaj droga krajowa nr 61. Dojazd od granic stolicy zajmuje tutaj ok. 40 minut. Prócz tego kursują tu autobusy, które na co dzień transportują mieszkańców okolicznych miejscowości - np. Nieporętu czy Białobrzegów.

Wokół zbiornika wodnego funkcjonuje wiele ośrodków wypoczynkowych, które oferują komfortowe noclegi. Duża część z nich zapewnia pokoje z widokiem na Jezioro Zegrzyńskie.

Zalew Zegrzyński - historia

Zalew Zegrzyński powstawał w latach 1958-1963 jako rezerwuar wody pitnej dla Warszawy. Błyskawicznie jednak stał się ulubionym miejscem wypoczynkowym mieszkańców stolicy i nie tylko. W latach 70. XX wieku powstało wokół niego wiele ośrodków wypoczynkowych, a także sportowych, które do dzisiaj podejmują gości.

Jezioro Zegrzyńskie swoją nazwę wzięło od leżącej w pobliżu miejscowości Zegrze. Jeżeli będziecie się wybierali nad ten akwen wodny, ją także warto odwiedzić.

Zobacz także: Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji