Zamknij

Zamarznięte rzęsy i -62 st. Celsjusza. To najzimniejsza wioska świata!

Redakcja
30.01.2018 13:32
Zamarznięte rzęsy i -62 st. Celsjusza. To najzimniejsza wioska świata!
fot. Instagram/anastasiagav

„Światowy biegun zimna” – tak mówi się o syberyjskiej wiosce Ojmiakon. To najzimniejsza, stale zamieszkiwana osada na świecie.

Wioska Ojmiakon znajduje się w Jakucji, która geograficznie stanowi wschodnią część Syberii. Choć mieszkańcy przyzwyczajeni są do niskich temperatur, ostatnio zima wyjątkowo daje im się we znaki. W miejscowości zanotowano temperaturę -62 stopni Celsjusza! 

Ojmiakon
fot. Instagram/anastasiagav

Szron na rzęsach, zamarzający atrament, wysiadające baterie w komórkach czy okulary przymarzające do twarzy – to tutaj zimowa codzienność. Okazuje się, że szkoły zamykane są tutaj dopiero wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 50 stopni! Nazwa Ojmiakon oznacza "niezamarzającą wodę", co jest nawiązaniem do pobliskich gorących źródeł. Pozwoliły one na założenie wsi, pomimo wiecznej zmarzliny. 

Ojmiakon
fot. Instagram/savvysofy

Aby chronić się przed mrozem, mieszkańcy Ojmiakon zakładają specjalne futra oraz  buty ze skór reniferów oraz czapki z lisów polarnych. Część osób zamieszkujących Ojmiakon postanowiło pokazać w mediach społecznościowych, jak wygląda życie w  ekstremalnych warunkach pogodowych.

Ojmiakon
fot. Instagram/anastasiagav

Najniższą temperaturę odnotowano w wiosce w 1933 r. Termometry wskazywały wówczas minus 67 stopnia Celsjusza.

Ojmiakon
fot. Instagram/sivtseva9452

Źródło: gazeta.podroze.pl

___

RadioZET.pl/NC