Zamknij

Zamek Chojnik. Zwiedzanie tajemniczych ruin w Karkonoszach

08.04.2021 15:35
Zamek Chojnik
fot. Shutterstock

Zamek Chojnik to ruiny warowni wznoszącej się na granitowej skale nad 150-metrowym urwiskiem Piekielnej Doliny. To miejsce owiane wieloma tajemnicami i legendami, które co roku przyciągają turystów z całej Polski. Nie można zapomnieć też o przepięknej panoramie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej rozpościerającej się z zamkowej wieży.

Zamek Chojnik góruje nad Sobieszowem – jedną z dzielnic Jeleniej Góry, która jest świetnym punktem wypadowym do wędrówki po Karkonoszach. Twierdza wznosi się na szczycie góry o tej samej nazwie (627 m n.p.m.). Od południowo-wschodniej strony góry Chojnik znajduje się skalne urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.

Po pożarze w XVII wieku z twierdzy pozostały ruiny, które w niemal niezmienionym kształcie przetrwały do naszych czasów. Cały obszar zamku znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zamek Chojnik: historia karkonoskich ruin

Pierwszą wznoszącą się na górze Chojnik budowlą, której istnienie potwierdzono, był dwór myśliwski Bolesława Łysego-Rogatki z XIII wieku. Wiek później obiekt ten zastąpiono już kamienną twierdzą – warownia została wybudowana w latach 1353–1364 przez Bolka II zwanego Małym, księcia z linii Piastów świdnicko-jaworskich.

Pod koniec XIV wieku zamek przeszedł w ręce rodu Schaffgotschów – za ich panowania, aż do 1675 roku, budowla była regularnie rozbudowywana w stylu renesansowym. Powstał m.in. zamek dolny z zabudowaniami gospodarczymi, kuchnia, sala sądowa, stajnie oraz wieża, w której mieścił się loch głodowy. W czasach wojny trzydziestoletniej obiekt zyskał dodatkową bramę wjazdową i fortyfikacje zabezpieczające przed atakiem.

W roku 1675 w zamek trafił piorun i wybuchł pożar. W wyniku tego zdarzenia twierdza niemal doszczętnie spłonęła i zaczęła popadać w ruinę.

Dopiero w XIX wieku podjęto się zagospodarowania tego terenu, a zachowane fragmenty warowni stały się atrakcją turystyczną. Obiekt przetrwał wojnę stosunkowo szczęśliwie i został udostępniony do zwiedzania w 1945 roku. Od 1993 roku stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które organizuje jeden z największych turniejów kuszniczych w Polsce „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.

Obecnie zamek Chojnik to dobrze zachowane ruiny, które można zwiedzać tak naprawdę o każdej porze roku.

Legenda o zamku Chojnik: życzenie księżniczki Kunegundy

Jedną z najciekawszych legend o zamku Chojnik jest ta opowiadająca o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela twierdzy. O rękę tej pięknej, a zarazem okrutnej kobiety starało się wielu rycerzy. Księżniczka postanowiła postawić zabiegającym o jej względy mężczyznom warunek – że wyjdzie za mąż za tego, kto przejedzie dookoła zamku konno w pełnej zbroi. Było to zadanie niezwykle trudne do wykonania z powodu położenia warowni i skalistego otoczenia. Legenda głosi, że wielu śmiałków zginęło, spadając w Piekielną Dolinę.

W końcu pojawił się rycerz, któremu udało się spełnić postawiony warunek. Gdy księżniczka się w nim zakochała, ten odrzucił jej względy tłumacząc, że nie chce poślubić kobiety, przez którą zginęło tylu niewinnych ludzi. Zrozpaczona Kunegunda rzuciła się z murów zamku Chojnik w przepaść. Podobno do dzisiaj można tam ujrzeć ducha jednego z rycerzy objeżdżającego zamkowe fortyfikacje.

Zamek Chojnik: szlaki turystyczne

Na zamek prowadzi kilka szlaków turystycznych rozpoczynających się w miejscowości Sobieszów, nieopodal kościoła św. Marcina.

Najciekawszy, najbardziej malowniczy, ale też najtrudniejszy jest szlak czarny (nazywany „zbójecką drogą”). Cała trasa – Sobieszów-Podgórzyn Górny – liczy około 7 kilometrów, których przejście zajmuje około 2,5 godziny. Zamek Chojnik znajduje się mniej więcej w połowie szlaku. Wybierając właśnie tę opcję, można po drodze podziwiać między innymi Jaskinię Przemytników oraz malownicze widoki na okolicę.

Zamek Chojnik
fot. Shutterstock

Szlak czerwony (Sobieszów-Zamek Chojnik) jest jedną z najłatwiejszych tras prowadzących na zamek. Ciągnie się na długości niecałych 3 km – ich przejście zajmuje około godziny. To również dobra opcja dla tych, którzy chcą dostać się na Chojnik rowerem.

Do wyboru jest również szlak zielony oraz papieski – utworzony na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II na zamku Chojnik.

Do ruin twierdzy można dostać się także z Podgórzyna Górnego. Popularny jest szlak żółty – biegnie przez ponad 4 kilometry, a na jej przejście trzeba poświęcić niecałe 2 godziny.

Zamek Chojnik: cennik i godziny otwarcia

Godziny otwarcia zamku Chojnik różnią się w zależności od miesięcy. Ostatnie wejście na teren zamku możliwe jest pół godziny przed zamknięciem obiektu dla zwiedzających. Obok zamku znajduje się czynna w tych samych godzinach karczma, w której można zatrzymać się po długim spacerze (w czasie pandemii zamknięte).

  • 10.00-16.00 – luty-marzec oraz październik-listopad,
  • 10.00-17.00 – kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-październik
  • 10.00-18.00 – lipiec-sierpień.

Ceny biletów do zamku Chojnik:

  • Bilety indywidualne: bilet normalny – 7 zł, bilet ulgowy – 5 zł;
  • Bilety dla grupy powyżej 15 osób: bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 4 zł
  • Bilety dla grup z przewodnikiem: bilet normalny – 5,40 zł, bilet ulgowy – 3,60 zł

Ze względu na położenie zamku Chojnik na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego należy się liczyć z dodatkowymi opłatami. Za wejście na teren KPN trzeba zapłacić 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (ulgowy) i jest to opłata jednodniowa. Bilet na trzy dni kosztuje 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Zamek Chojnik: dojazd i parking

Ze względu na położenie zamku na szczycie wzgórza dojazd pod same ruiny nie jest oczywiście możliwy. Można jednak pojechać do jednej z sąsiadujących wsi, na przykład Sobieszowa, skąd pod ruiny prowadzą opisywane wyżej szlaki piesze.

W bezpośrednim sąsiedztwie szlaków znajduje się sporo płatnych parkingów (zwykle opłata wynosi 10 zł za dzień). Dostępny jest też większy bezpłatny parking, z którego trzeba około 500 metrów do szlaku (przy ulicy Bronka Czecha).