Zamknij

Zamek Czocha. Zwiedzanie magicznej warowni w Polsce

04.03.2020 19:55
Zamek Czocha
fot. Shutterstock

Zamek Czocha, wznoszący się nad Zalewem Leśniańskim, z lotu ptaka przypomina bajkową twierdzę. Na niezwykłość tego miejsca składa się nie tylko wspaniałe położenie na wzgórzu, ale też piękno architektury oraz magiczny klimat. Miejsce to bywa czasem nazywane polskim Hogwartem. Ta imponująca budowla, wzniesiona ok. XIII wieku, jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zamków w Polsce.

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha, w gminie Leśna (województwo dolnośląskie). Ta imponująca budowla łączy historię z nowoczesnym miejscem na rodzinne spotkanie.  Położenie i majestatyczny wygląd warowni sprawiły, że stała się scenerią dla wielu produkcji filmowych. Zamek Czocha miał okazję „zagrać”, m.in. w Wiedźminie, Świętej wojnie czy Dolinie szczęścia. Co więcej, w 2012 roku miesięcznik National Geographic Traveler wyróżnił zamek jako jeden z "7 nowych cudów Polski".

Jedną z największych atrakcji zamku jest nocne zwiedzanie – cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających, że bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Z czego słynie zamek Czocha, jaka jest jego historia, jak tam dojechać i ile kosztuję bilety? Podpowiadamy.

Historia zamku Czocha i „mroczne” legendy

Zamek Czocha w pierwotnej formie był drewnianym grodem obronnym z umocnieniami z ziemi oraz z kamieni. Twierdza o kształcie zbliżonym do dzisiejszego powstała w latach 1241-47 na rozkaz  króla czeskiego, Wacława I. Od początku istnienia twierdzy jej nazwę wielokrotnie zmieniano, a własność przechodziła z rąk do rąk – spod władania czeskich królów i książąt pod panowanie władców polskich. Losy zamku Czocha były dość burzliwe – był oblegany, zdobywany i odbijany.

Drugie życie twierdzy rozpoczęło się na początku XX wieku – wówczas zakupił go drezdeński producent cygar, Ernsta Gütschow. Zamek został przebudowany zgodnie ze wzorcami zachowanymi na osiemnastowiecznych rycinach. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany z mebli i wyposażenia. Część zbiorów bibliofilskich została zabrana podczas akcji rewindykacyjnych do Wrocławia. 

Ostatecznie po burzliwych losach, od lat 90. aż do czasów obecnych, w zamku Czocha mieści się ośrodek hotelowo-konferencyjny. Obiekt dostępny jest również do zwiedzania, oferując liczne atrakcje dla turystów.

Wokół zamku Czocha powstało wiele legend. Jedna z nich związana jest ze „studnią niewiernych żon". Podobno czasami o północy ze studni wydobywa się kobiecy płacz, a nawet wzywanie o pomoc - według legendy to głosy żon panów tego zamku, skazanych na wieczne męki za niewierność. Inna legenda opowiada o Gertrudzie, czyli Białej Damie zamku Czocha. Jej historia sięga czasów wojen husyckich. Gertruda weszła w konflikt z bratem i chcąc się na nim zemścić, sprowadziła na zamek husytów, otrzymując za zdradę złoto. Gdy zamek został odbity, zdrajczynię Gertrudę ścięto na placu zamkowym... Podobno teraz jej duch błąka się nocą po warowni. 

Wokół zamku krąży też legenda o chciwej Annie i łożu małżeńskim, które znajduje się obecnie w sypialni Gütschowów. Zgodnie z opowieścią piękna kobieta o imieniu Anna wyszła za mąż za bogatego właściciela zamku i zrobiła to wyłącznie dla bogactw. W noc poślubną nie udało się jej ukryć wstrętu wobec męża. Ten postanowił okrutnie się za to zemścić - uruchomił dźwignię obok łoża małżeńskiego i jego nowa małżonka spadła prosto do lochu.

Zobacz także

Zobacz także

Zwiedzanie i atrakcje zamku Czocha

Zamek dostępny jest dla turystów niemal przez cały rok. Zwiedzanie wnętrz warowni obejmuje m.in. Salę Rycerską (okazjonalnie pełniącą rolę sali balowej), Zamkowy Skarbiec, Salę Portretową wypełnioną wizerunkami Piastów, Salę Biblioteczną, Salę Marmurową czy Komnatę Książęcą, w której – według legendy – pod łożem małżeńskim znajdowała się zapadnia zrzucająca śpiącego do lochu.

Atrakcją dla odwiedzającym będzie też z pewnością wieża widokowa, z której można podziwiać piękny widok na rzekę Kwisę i pobliskie lasy. Na terenie zamku istnieje możliwość skorzystania z innych atrakcji – degustacji miodów pitnych, wizyty w multimedialnej sali tortur czy uczestniczenia w jednym z wielu festiwali kulturalnych.

Nocne zwiedzanie zamku

Dużą popularnością cieszy się również nocne zwiedzanie zamku Czocha. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Oprócz zwiedzania wnętrz zamku, nocne zwiedzanie obejmuje również spotkanie z tajemniczą Białą Damą na Wewnętrznym Dziedzińcu. Po zmroku w murach starej warowni tworzy się ciekawy, mroczny klimat. Nocne zwiedzanie organizowane jest wyłącznie w określonych terminach. 

Zamek Czocha dla fanów Harry’ego Pottera

Dlaczego zamek Czocha nazywa się „polskim Hogwartem”? Bo właśnie tutaj organizowane są tzw. zloty fanów Harry’ego Pottera. W czasie 3-dniowych spotkań grupa ponad 100 osób wciela się w role bohaterów książek J.K. Rowling.

Uczestnicy zlotu, poprzebierani w długie szaty czarodziejów, z różdżkami i podręcznikami magii, odgrywają scenki znane z powieści o Harrym Potterze. Nie brakuje więc łamania klątw, gra w quidditcha, spacerów po mrocznych ścieżkach w parku i tajemniczych zamkowych komnatach. Ostatnie tego typu spotkanie odbyło się w 2015 roku.

Zobacz także

Zobacz także

Zamek Czocha: cennik i godziny otwarcia

Godziny otwarcia zamku Czocha różnią się w zależności od miesięcy – w lipcu i sierpniu twierdza otwarta jest w godzin. 10-20, a w pozostałych miesiącach w godz. 10-18.

Nocne zwiedzanie zamku organizowane jest w wybranych terminach – od maja do sierpnia o godz. 22, a w marcu i kwietniu o godz. 21. Najbliższe tego typu zwiedzanie zaplanowano na 20 i 21 marca, 3, 12, 17 i 30 kwietnia oraz 1,2,3 maja 2020 roku.

Ceny biletów za zwiedzanie zamku:

  • Bilet normalny: 22 zł za osobę
  • Bilet ulgowy: 16 zł za osobę
  • Bilet rodzinny (2+2 os.): 100 zł
  • Bilet rodzinny (2+3 os.): 120 zł
  • Zwiedzanie dziedzińców: 8 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy
  • Nocne zwiedzanie: 50 zł za osobę

Hotel w zamku Czocha

Na zamku funkcjonuje publicznie dostępny ośrodek hotelowo-konferencyjny.  Dostępne są pokoje w klasach standard, economy oraz superior (mieszczą od 1 do 4 osób).  W ofercie znajduje się również 7 pokoi tematycznych, w tym m.in. Komnata Książęca czy Pokój Rycerski. Na miejscu jest też restauracja, sauna i siłownia.

Cena za noc w pokoju ekonomicznym wynosi 140 zł (za dwie osoby, ze śniadaniem). Za pokój o nieco lepszym standardzie (typu superior) trzeba zapłacić ok. 200 zł za noc/dwie osoby.

Zobacz także

Zamek Czocha: adres i dojazd

Zamek Czocha położony jest na Dolnym Śląsku, w miejscowości Sucha (w gminie Leśna), nad Zalewem Leśniańskim. Dojazd do tego miejsca nie jest trudny – będąc w centrum Leśnej, wystarczy udać się o 4 km na wschód – trasa jest dobrze oznakowana. Dojazd do Zamku Czocha zajmie stamtąd kilka minut. W pobliżu twierdzy znajduje się płatny parking oraz brama wjazdowa na podzamcze.

Adres: Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE:

•  Parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

•  Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

•  Gdzie na weekend w okolice Warszawy? Oto 8 najciekawszych miejsc

___

RadioZET.pl/NC