Zamknij

Neuschwanstein: najbardziej bajkowy zamek świata. Był inspiracją dla produkcji Disneya

17.11.2020 16:00
Zamek Neuschwanstein
fot. Shutterstock

Zamek Neuschwanstein to symbol romantycznej architektury i najczęściej fotografowany zabytek w Niemczech. Budowla ta stała się inspiracją dla zamku z animacji Walta Disneya. Nic dziwnego, bo to miejsce naprawdę bajkowe. 

Zamek Neuschwanstein wznosi się na szczycie stromego wzgórza (965 m), na styku Niemiec i Austrii, w południowej części Bawarii. Wybudowany w XIX wieku przez króla Ludwika II, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na świecie. Każdego roku odwiedza go 1,3 mln osób.

Czy kojarzysz zamek ze strzelistymi wieżyczkami z czołówek filmów animowanych Walta Disneya? Ta bajkowa rezydencja nie jest wytworem wyobraźni. To właśnie niesamowity Neuschwanstein stał się inspiracją dla Disneyowskich produkcji. I słusznie, bo sporo w tym miejscu baśniowej magii.

Zamek Neuschwanstein: tragiczna historia obiektu

Zamek Neuschwanstein został wybudowany na polecenie Ludwika II (1845-1886), który już w wieku 18 lat objął tron króla Bawarii. Władca słynął jako wielbiciel średniowiecza oraz wielki miłośnik muzyki i teatru. Był przyjacielem wielu artystów, m.in. Ryszarda Wagnera oraz bajkopisarza, Jana Christiana Andersena. Ludwika II nie interesowały polityka i wojny. Wolał ucieczkę w świat baśni i legend. Zamek stał się odzwierciedleniem pasji władcy oraz prywatnym „królestwem marzeń”.

Budowa Neuschwanstein rozpoczęła się w 1869 roku. W miarę postępu prac rosły wymagania króla, a wraz z nimi wydatki. Ludwik II pokrywał koszty swoich przedsięwzięć budowlanych z majątku rodzinnego. Własne środki z czasem okazały się niewystarczające dla coraz bardziej skomplikowanych projektów, co zmusiło władcę do zaciągania kredytów.

Zamek Neuschwanstein
fot. Shutterstock

Spory dotyczące zadłużenia głowy państwa doprowadziły do zawiązania się spisku. W 1886 roku zmuszono króla Bawarii do abdykacji, zarzucając mu chorobę psychiczną. Niedługo później ciało Ludwika II i jego lekarza odnaleziono w jeziorze Starnberg. Nigdy nie wyjaśniono przyczyn tej tragedii.

W ciągu 17 lat prac zdołano wykończyć zaledwie jedną trzecią budowli. Budzący wiele kontrowersji zamek w Neuschwanstein posiada 90 komnat, z czego zaledwie 30 zostało wykończonych. Niemal 60 pomieszczeń nigdy nie oddano do użytku. Jednak te, które zagospodarowano za życia bawarskiego władcy, do dziś budzą podziw i zachwyt. Zamek stał się symbolem romantycznej architektury i tragicznej historii Ludwika II.

Zobacz także

Zwiedzanie zamku Neuschwanstein: w baśniowych wnętrzach

Neuschwanstein nazywany jest zamkiem jak z bajki. Jego wnętrza przypominają scenografię teatralną. I nic w tym dziwnego, bo pomysł budowy zamku opracował scenograf dworskiego teatru, Christian Jank.

Zamek można zwiedzać wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Zabronione jest robienie zdjęć i nagrywanie filmów we wnętrzach. Do oglądania udostępniono 15 komnat, m.in. gabinety, sypialnie, jadalnie, pomieszczenia dla służby i kuchnię. W większości pomieszczeń zachowało się prawie całe wyposażenie.

Ogromne wrażenie robi Sala Tronowa w stylu bizantyjskim, niemal w całości pokryta złotem. Jej wnętrza zdobią malowidła przedstawiające sceny z opery „Parsifal" Wagnera. Dużym atutem Sali Tronowej są wspaniałe widoki na jezioro Alpsee i szczyty gór Thannheim.

Zachwyt budzi też królewska sypialnia, zaprojektowana w stylu neogotyckim i przyozdobiona malowidłami przedstawiającymi życie Tristana i Izoldy. Niezwykłym elementem jest rzeźbione łoże ze zdobnym baldachimem.

Największa w całym zamku jest Sala Śpiewaków, zaprojektowana specjalnie do wystawiania w niej przedstawień wagnerowskich oper. Ludwik II niestety nie doczekał się w tej sali muzyki Wagnera. Pierwszy taki koncert odbył się tu dopiero ponad 60 lat po jego śmierci.

Zobacz także

Skąd najlepiej podziwiać zamek Neuschwanstein?

Zamek niesamowicie prezentuje się z zewnątrz. Ze względu na otoczenie wysokiego lasu, Neuschwanstein jest słabo widoczny z niewielkiej odległości. Dlatego warto wybrać się na jeden z kilku dostępnych dla turystów punktów widokowych.

Zamek najlepiej podziwiać (i fotografować) z mostu Marienbrücke. Początkowo konstrukcja (powstała w drugiej połowie XIX wieku) była drewniana, ale z czasem zastąpiono ją metalową strukturą. Wejście na most jest darmowe i może dostarczyć wielu wrażeń - również dlatego, że konstrukcję zawieszono nad niemal kilometrowym wąwozem. W ostatnich latach punkt ten stał się niezwykle popularny, a co za tym idzie, mocno oblegany przez turystów. 

Aby uniknąć tłumów, można pójść nieco dalej, w górę, gdzie po kilkudziesięciu minutach czekają na nas kolejne punkty widokowe, ale zdecydowanie mniej oblegane przez odwiedzających. 

Zobacz także

Jak dojechać do zamku Neuschwanstein?

Neuschwanstein znajduje się na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat, a dokładniej w gminie Schwangau. To niedaleko Füssen w południowej Bawarii (w pobliżu granicy z Austrią). 

Jak dotrzeć do zamku? Najpierw trzeba dojechać do parkingu pobliskiego zamku Hohenschwangau. Następnie, do wysoko położonego Neuschwanstein, można dotrzeć pieszo - zajmie to od 30 do 40 min. Trasa jest w całości asfaltowa, bez schodów. 

Na górę można też wjechać autobusem (przystanek znajduje się przy Alpseestraße 24,Schwangau). Warto tutaj podkreślić, że bus nie podjeżdża pod sam zamek, ale zatrzymuje się przy moście Marienbrücke - z tego miejsca trzeba zejść w dół do budowli, co zajmuje około 15 minut. 

Zobacz także

Zamek Neuschwanstein: bilety wstępu

Dla dzieci i młodzieży do 18 lat wstęp jest darmowy. Dorośli zapłacą 13 euro. W cenie wstępu jest oprowadzanie z przewodnikiem (obowiązkowe). Chcąc kupić bilety do zamku Neuschwanstein na miejscu, warto pamiętać, że można je zdobyć wyłącznie w kasie biletowej (Ticket-Center Hohenschwangau) przy ulicy Alpseestraße 12, u podnóży zamku. Nie można kupić biletów na samym zamku. 

Co więcej, warto przypomnieć, że zwiedzanie zamkowych wnętrz odbywa się w wyznaczonych godzinach i możliwe jest tylko z przewodnikiem. 

Wybierając się do Zamku Neuschwanstein, można rozważyć też zakup jednego z dostępnych biletów łączonych. Na przykład zwiedzanie zamku Neuschwanstein i zamku Hohenschwangau kosztuje 25 euro/osobę. Z kolei zwiedzanie tych dwóch zamków wraz z Muzeum Bawarskich Królów kosztuje 31,50 euro. 

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC