Zamknij

Zamek Rubensa wystawiony na sprzedaż za... 4 mln euro

Redakcja
28.02.2018 11:41
Zamek Rubensa na sprzedaż
fot. www.engelvoelkers.com

Zamek Petera Paula Rubensa, jednego z najwybitniejszych malarzy barokowych, znajduje się w belgijskim Elewijt. Posiadłość wystawiono na sprzedaż za 4 mln euro.

Zamek Rubensa, nazywany również Het Steen, znajduje się w miejscowości Elewijt, 25 kilometrów na południe od Brukseli. Budowę posiadłości zaczęto na początku XIV wieku. Sam malarz uwiecznił to miejsce w swojej twórczości, m.in. w dziełach „Turniej pod zamkiem Het Steen” oraz „Widok Het Steen wczesnym rankiem”.

Rezydencja z prywatną kaplicą, willa oraz zespół wieżowy

Rubens, otoczony już wielką sławą jako malarz, zakupił zamek w 1635 roku. Artysta całkowicie przebudował swoją siedzibę w stylu flamandzkiego renesansu. Od tego czasu kompleks nazywano „zamkiem Rubensa”. Mistrz barokowego malarstwa mieszkał tam i malował w ostatnich pięciu latach swojego życia.

Het Steen liczy 33 pokoje, a jego terytorium otoczone jest z trzech stron fosą. Przedmiotem sprzedaży są trzy budynki: rezydencja z prywatną kaplicą i sześcioma komnatami sypialnianymi, czteropokojowa willa oraz zespół wieżowy. Posiadłość obejmuje także 8 hektarów pobliskiej łąki. Cena wywoławcza za zabytkową nieruchomość to 4 mln dolarów.

Dziedzictwo architektury Belgii

Het Steen od czasów Rubensa kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Zamek poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej. W 1954 roku nabył go Paul Maison, znany mecenas sztuki, który udostępnił kompleks zwiedzającym i organizował tam wystawy. Jego spadkobiercy wystawili zamek na sprzedaż.

W 2009 roku posiadłość uzyskała status oficjalnego dziedzictwa architektury w Belgii — jak podaje agencja nieruchomości Engel & Voelkers z Mechelen. 

Zdaniem doradcy agencji nieruchomości z Mechelen utrzymanie podobnego domostwa średniej wielkości może kosztować ponad 118 tys. dolarów rocznie.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/Onet.pl/NC