Zamknij

Zamknięto 32 szklane mosty i platformy w Chinach. Mogą być niebezpieczne dla turystów

Nina Czochara
04.11.2019 12:50
Szklany most w Chinach
fot. Xinhua/eyevine/EAST NEWS

W Chinach ogromną popularnością wśród turystów cieszą się szklane atrakcje, takie jak mosty czy punkty widokowe. Władze poinformowały jednak o zamknięciu 32 z nich z powodu konieczności przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich lat doszło do kilku wypadków - dwa z nich zakończyły się tragicznie.

Przechadzka po szklanym moście, zawieszonym nad przepaścią, to wymarzona atrakcja dla wielbicieli ekstremalnych wrażeń. Szklane mosty, podesty i platformy przyciągają tłumy turystów. Po serii wypadków, które zaczęły budzić wątpliwości co do bezpieczeństwa szklanych konstrukcji, prowincja Hebei w północnych Chinach zdecydowała się na zamknięcie wszystkich 32 szklanych atrakcji. Działania te rozpoczęły się już w marcu 2018 roku.

Chiny. Szklane mosty zamknięte dla turystów

Wśród atrakcji, które zostały zamknięte, jest słynny most Zhangjiajie w prowincji Hunan, który w momencie otwarcia był najwyższym i najdłuższym szklanym mostem na świecie. Ogromna szklana konstrukcja, która rozciąga się na 430 metrach długości i jest wykonana z 99 szklanych paneli, wymagała modernizacji już 13 dni po otwarciu. 

Turyści nie będą mogli wejść też na most w Hongyagu, który do maja tego roku mógł pochwalić się rekordową długością. Konstrukcja rozciąga się na długości 488 metrów między dwoma stromymi klifami. Kolejną atrakcją, która będzie niedostępna dla turystów, jest górski chodnik East Taihang Glasswalk.

Korzystanie ze szklanych atrakcji zaczęło jednak wywoływać obawy o bezpieczeństwo po tragicznym wypadku na jednej ze szklanych zjeżdżalni w prowincji Guangxi w 2016 roku. W jego wyniku jeden z turystów zmarł, a pięciu jego towarzyszy zostało rannych. Do kolejnego śmiertelnego wypadku na szklanej zjeżdżalni doszło w 2017 roku w prowincji Hubei.

Właśnie dlatego rząd chiński wezwał do przeprowadzenia kompleksowych kontroli bezpieczeństwa wszystkich szklanych konstrukcji. Szacuje się, że w Chinach samych szklanych mostów jest 2300, należy pamiętać również o szklanych chodnikach, tarasach i zjeżdżalniach, których liczbę trudno oszacować. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: tvn24bis.pl, onet.pl

___

RadioZET.pl/NC