Zamknij

Zamknięto najsłynniejszą plażę w Tajlandii. Winni są turyści

Redakcja
05.06.2018 09:46
Tajlandia - Maya Bay
fot. Fotolia

Plaża Maya Bay w Tajlandii od niemal 20 lat przeżywa prawdziwe oblężenie. Miejsce to swoją sławę zawdzięcza hollywoodzkiej produkcji z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Turyści przyczynili się do ogromnego zniszczenia okolicy, dlatego od 1 czerwca plaża została tymczasowo zamknięta.

Już na początku roku władze Tajlandii zapowiadały zamknięcie słynnej plaży Maya Bay. Miejsce to cieszyło się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata – każdego dnia odwiedzało je ok. 5 tys. osób. Stałe oblężenie plaży przyczyniło się do dewastacji okolicy oraz rafy koralowej. Właśnie dlatego rząd podjął ostateczną decyzję o zamknięciu Maya Bay. Plaża od początku czerwca nie jest już dostępna dla turystów.

Maya Baya zamknięta od czerwca do września

Maya Bay znajduje się na niezamieszkałej wyspie Koh Phi Phi Leh (w zatoce otoczonej przez strome klify). Właśnie tutaj kręcono film „Niebiańska plaża” z Leonardem DiCaprio, co przyczyniło się do ogromnej sławy tego miejsca. Od 20 lat plaża przeżywa oblężenie turystów, co niekorzystnie wpływa na jej środowisko naturalne. 

Zamknięcie plaży na trzy miesiące ma na celu ochronę przyrody i ograniczenie szkód wyrządzanych przez lata środowisku morskiemu w regionie. Czy tak krótki okres wystarczy, aby uratować stan okolicznej przyrody? Eksperci mają co do tego spore wątpliwości. Własnie dlatego istnieje obawa, że w następnych latach będzie zamykana na dłuższy okres. 

Zobacz także

Winę ponoszą turyści i... kremy do opalania

Okazuje się, że w zniszczone jest blisko 80 procent raf koralowych we wszystkich wodach Tajlandii. Jako główną przyczynę podaje się zanieczyszczoną wodę z hoteli przy plaży, jak również kotwice i tworzywa sztuczne wrzucane do morza.

A to nie wszystko. Powodem obumierania rafy koralowej jest także stosowanie przez turystów... kremów do opalania. Ogromna liczba osób wchodząc do wody, spłukuje krem z siebie, co przyczynia się do niszczenia podwodnego bogactwa.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC