Zamknij

Zanzibar: 7 wskazówek przed podróżą [Poradnik praktyczny]

Nina Czochara
25.07.2019 16:56
Zanzibar
fot. Fotolia

Zanzibar w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Przyciągają rajskie plaże, lazurowy ocean, rafy koralowe, niesamowite zapachy i egzotyczne kolory. Co warto wiedzieć przed podróżą do Zanzibaru? Podpowiadamy.

Zanzibar to niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim, położona około 50 km od wybrzeży Tanzanii. Planując wczasy na Zanzibarze, warto właściwie się przygotować i spakować. Podajemy praktyczne informacje, które pomogą w zaplanowaniu wyjazdu na tę afrykańską wyspę.

1. Loty na Zanzibar

Na Zanzibarze funkcjonuje międzynarodowe lotnisko. Średni koszt przelotu z Warszawy na Zanzibar to ok. 2200 zł w obie strony linią lotniczą Emirates (z jedną przesiadką w Dubaju). Dostępne są też połączenia od Air France, KLM czy British Airways.

Samolot
fot. Pixabay

Lot w jedną stronę z Polski na Zanzibar trwa z przesiadką od 13 godzin w górę w zależności od wybranego połączenia i liczby przesiadek. Bezpośrednie rejsy są możliwe wyłącznie z biurem podróży (zorganizowane wycieczki lub wykupiony lot czarterowy) – lot trwa ok. 11 godzin.

Zobacz także

2. Zanzibar: wiza i niezbędne dokumenty

Planując wczasy na Zanzibarze, obowiązkowe jest posiadanie wizy turystycznej. Można ją wyrobić po przylocie na lotnisko na Zanzibarze lub przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/). Wiza zakupiona na lotnisku jest ważna przez 90 dni i kosztuje 50 USD. Należy również zabrać ze sobą paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu na Zanzibarze.

3. Pogoda na Zanzibarze: kiedy jechać?

Szczyt sezonu turystycznego na Zanzibarze przypada na okres od czerwca do września – wówczas na wyspie trwa pora sucha, gwarantowana jest słoneczna pogoda (28-30˚C) z bardzo niewielkim ryzykiem opadów. Najwyższych temperatur można spodziewać się od grudnia do marca – około 35˚C.

Zanzibar - plaża
fot. Fotolia

Nie oznacza to jednak nieprzerwanych, całodobowych opadów przez kilka miesięcy. Zazwyczaj są to krótkie, choć intensywne opady, po których poprawia się pogoda lub też kilkudniowe opady, po których następują niemal całkowicie bezdeszczowe dni.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy warto jechać na Zanzibar? Najlepsza pogoda na wakacje 

4. Bezpieczeństwo na wyspie

Zanzibar, jak i cała Tanzania, jest krajem bezpiecznym dla turystów. Warto jednak zachować ostrożność i poruszać się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Na miejscu zdarzają się kradzieże kieszonkowe, dlatego ważne dokumenty czy cenne przedmioty warto pozostawiać w sejfie hotelowym i nosić przy sobie na przykład fotokopie. Należy korzystać też wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek. MSZ zaleca, aby przed wyjazdem zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz.

5. Zdrowie i szczepienia przed wyjazdem

Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem na Zanzibar. Nie trzeba zabierać też żółtej książeczki, czyli oficjalnego dokumentu potwierdzającego szczepienia – pod warunkiem, że przybywasz z rejonów, w których żółta gorączka nie jest endemiczna (dotyczy to między innymi Polski). Zalecane są jednak szczepienia przeciwko żółtaczce (WZW A i WZW B), durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi, poliomyelitis i wścieklizna. Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów.

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju. Pamiętać należy o tym, aby gromadzić wszelką dokumentację potwierdzającą poniesione straty oraz wydatki.

Zobacz także

6. Jaką walutę zabrać na Zanzibar?

Walutą obowiązującą na Zanzibarze jest szyling tanzański (100 TZS – ok. 0,17 PLN i ok. 0,04 USD). Na wyjazd warto zabrać dolary amerykańskie – najlepiej o dużych nominałach, ponieważ w tym przypadku kurs wymiany jest korzystniejszy. Najbardziej opłacalna jest wymiana na lotnisku lub w stolicy wyspy, najmniej korzystna w hotelach.

7. Atrakcje Zanzibaru – co warto zobaczyć?

Jazani Forest. Ten park narodowy jest jedyną na Zanzibarze pozostałością lasu pierwotnego porastającą kilkaset lat temu obszar Afryki Wschodniej. Atrakcją rezerwatu są małpy red colobus – endemiczny gatunek występujący wyłącznie na Zanzibarze. Zwierzęta przyzwyczajone są do turystów i pozwalają sfotografować się z bliska.

Stone Town. To najstarsza część miasta Zanzibar widniejąca na liście UNESCO. Charakterystyczny klimat tego miejsca tworzą XIX-wieczne pałace, pachnące stragany i zatłoczone bazary.

Stone Town - Zanzibar
fot. Pixabay

Spice Tour. Zanzibar nazywany jest wyspą przypraw. Oprócz goździków znajdziecie tutaj owoce gałki muszkatołowej i kakaowca, imbir, curry, wanilię, kardamon, pieprz, kurkumę czy trawę cytrynową. Warto wybrać się na zwiedzanie jednej z plantacji przypraw.

Prison Island. Na tej wyspie znajdują się ruiny starego więzienia – zbudowanego w XIX wieku. Miejsce to słynie również z obecności olbrzymich żółwi sprowadzonych z Seszeli.

Safari na oceanie. Rejs po obszarze chronionym zatoki Menai tradycyjną łodzią Dhow będzie niezapomnianym przeżyciem. W ramach safari przewidziane jest nurkowanie w krystalicznie czystych wodach oceanu.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC