Zamknij

Zanzibar - jakie szczepienia wykonać przed wylotem na wakacje?

Redakcja
19.12.2020 14:00
Pomost w Zanzibarze
fot. Shutterstock

Zanzibar to miejsce zachwycające pod wieloma względami. Ta niezwykła, kolorowa wyspa, przez cały czas przyciąga tłumy turystów pragnących wypocząć w iście bajkowej scenerii. Przez podróżą w tym kierunku trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jedną z nich są szczepienia. Co trzeba o nich wiedzieć?

Zanzibar zachwyca kolorami, lokalną kulturą, błękitnym oceanem i niecodziennymi mieszkańcami: owadami, gadami i inną zwierzyną. Do tego należy dodać piękną pogodę przez większość czasu i nikogo nie będzie dziwić, że ten kierunek jest tak chętnie obierany przez tłumy turystów. Ze względu na panujący na Zanzibarze tropikalny klimat, a także ogromne ilości różnego rodzaju tropikalnych owadów, przed wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniach. Odpowiadamy na to, czy są one obowiązkowe i na co warto się zaszczepić.

Zanzibar szczepienia - czy są obowiązkowe?

Dobra wiadomość dla podróżujących na Zanzibar jest taka, że szczepienia nie są wymogiem niezbędnym do wyprawy na wyspę. Warto jednak "dmuchać na zimne" i nie ryzykować swoim zdrowiem. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest spożywanie jedzenia i wody z niepewnych źródeł (na przykład z przydrożnych barów). Wyjeżdżając na Zanzibar, nie potrzebujesz także żółtej książeczki, czyli oficjalnego dokumentu potwierdzającego szczepienia – pod warunkiem, że przybywasz z rejonów, w których żółta gorączka nie jest endemiczna (dotyczy to między innymi Polski).

Uwaga jednak jeśli przed przybyciem na Zanzibar konieczna była przesiadka z pobytem w państwie, w którym choroba jest endemiczna. Jeśli przerwa między lotami trwała więcej niż 12 godzin, szczepienie będzie potrzebne. Na co warto zaszczepić się profilaktycznie?

Zobacz także: Wybierasz się w podróż do Tajlandii? Oto szczepienia, o których należy pamiętać

Zanzibar szczepienia zalecane przed wyjazdem

Jedną z chorób, które grożą najczęściej turystom przebywającym na Zanzibarze, jest żółtaczka pokarmowa (WZW A). Szczepienie przeciwko żółtaczce jest więc zalecane w pierwszej kolejności. Do pozostałych, zalecanych szczepień, zaliczają się te przeciwko:

 • Poliomyelitis
 • Błonicy i tężcowi
 • Odrze
 • Różyczce
 • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
 • Durowi brzusznemu
 • Wściekliźnie
 • Gruźlicy

Zobacz także: Kuba wiza - konieczność czy opcja? Poznaj największe zagrożenia

Nie są to choroby, które czyhają na turystów na każdym kroku, jednak trzeba mieć świadomość tego, że Zanzibar, pomimo tego, że jest miejscem niewątpliwie pięknym i klimatycznym, jest również wyspą tropikalną i nieucywilizowaną na poziomie europejskim. Lokalna ludność, żyjąca nieraz w nędzy i znikomym poszanowaniu higieny osobistej, komary, moskity i muchy przenoszące choroby tropikalne – oto największe zagrożenia dla zdrowia. Na choroby, które stwarzają realne zagrożenie, takie jak:

 • Malaria
 • Leiszmanioza
 • Denga
 • Filariozy
 • Gorączka Zachodniego Nilu
 • Śpiączka afrykańska

Nie wynaleziono jak dotąd skutecznej szczepionki. Wybierając się na Zanzibar, trzeba mieć świadomość także tego, że malaria jest jedną z trzech najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Udając się w tropiki, trzeba bezwzględnie, maksymalnie chronić się przed ukąszeniami – stosując przede wszystkim środki przeciw komarom, a okna chronić moskitierami. Wieczorami zaleca się zakładanie ubrań z długą nogawką i długim rękawem.

Szczepienia wykonywane przed podróżami powinny być rzeczą, o której myślimy w pierwszej kolejności. Dzięki takiemu zabezpieczeniu jesteśmy w stanie zadbać o nasze zdrowie i o to, żeby spędzić urlop komfortowo bez żadnych obaw. Szczepienia należy wykonać odpowiednio wcześnie, dlatego warto też o nich trochę poczytać. Dzięki naszemu tekstowi dowiecie się, jakich formalności dopełnić, aby bezpiecznie wylecieć na egzotyczny Zanzibar.