Zamknij

„Zapachem" najlepszych kaw świata. Aby poznać ich smak, musisz odwiedzić te kraje!

Redakcja
18.01.2018 13:34
„Zapachem" najlepszych kaw świata. Aby poznać ich smak, musisz odwiedzić te kraje!
fot. Fotolia

W wielu krajach kawa stanowi tak ważny element kultury, że tamtejszych tradycji czy sposobu jej podawania na próżno szukać w innych zakątkach świata. Liczy się nie tylko smak kawy, ale również miejsce, atmosfera oraz tradycja związana z jej spożywaniem. 

Kawa o smaku cygar, stolica espresso i cappuccino czy państwo kawą pachnące – oto lista 5 krajów, które koniecznie powinni odwiedzić prawdziwi miłośnicy czarnego, kofeinowego napoju.

Kawa po wiedeńsku, Austria

Wśród austriackich napojów zdecydowanie króluje kawa. Prawdziwie po wiedeńsku zostanie podana ze szklanką wody, na srebrnej tacce. Bogata historia „kawowa” rozpoczęła się tak naprawdę w drugiej połowie XVII wieku, kiedy pośród bogactw pokonanego władcy tureckiego, Kara Mustafy, odnaleziono ziarna kawy.

Największy wybór kaw znajdziecie w kawiarni Café Central – jednej z najbardziej znanych w Wiedniu, położonej w ścisłym centrum miasta. Warto odwiedzić równie popularne Café Landtmann (otwarta w 1873 roku gościła podobno samego Zygmunta Freuda), Café Demel (niegdyś ulubione miejsce spotkań wiedeńskich elit) lub nieco bardziej kameralne Café Frauenhuber, Braunerhof lub Sperlhof.

Jak smakuje kawa po wiedeńsku? To połączenie czekolady, bitej śmietany, mleka, posypki z kakao lub cynamonu, cukru i oczywiście mocnej kawy. Zwykle ten wiedeński „napój” podawana jest ze szklanką wody oraz deserem w postaci sernika wiedeńskiego lub tortu sachera.

Stolica "espresso" i "cappuccino", Włochy

Słowa takie jak "latte", "cappuccino" czy "espresso" są włoskie, więc nie powinno nikogo dziwić, że kraj ten wypełniony jest lokalami, w których serwuje się kawę.

W Rzymie na kawę nie chodzi się do kawiarni, tylko do baru. Te czekają na pierwszych gości już od rana. Zazwyczaj kawę wypija się na stojąco. Dlaczego? Z powodu… oszczędności. Gdy pijemy kawę przy barze, nie płacimy za tzw. coperto, czyli za obsługę. Różnica cen może być naprawdę duża – ta sama kawa przy stoliku kosztuje nawet dwa razy więcej niż ta spożywana na stojąco!

Aby sprawdzić, jak smakuje najlepsze italskie espresso, warto zajrzeć do Wenecji. Właśnie tam mieści się Caffè Florian, czyli najstarsza kawiarnia na całym półwyspie. Smak kawy - idealny!

Niezależnie od wybranej kawiarni, Włosi mają swoje zasady, co do wyboru kaw. Rano wyłącznie cappuccino, a w ciągu dnia, po jedzeniu, espresso. Wieczorem ulubionym włoskim "napojem" jest caffè corretto, czyli espresso serwowane z kieliszkiem grappy lub brandy - idealny sposób na dobry początek nocnego życia we Włoszech.

Kawa
fot. Pixabay

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sycylia: najpiękniejsze miejsca i sposoby na tanie podróżowanie

Kraj o zapachu kawy, Kolumbia

Tutaj kawę czuć niemal wszędzie. Nie ma się czemu dziwić, bo właśnie Kolumbia znajduje się w pierwszej trójce światowych producentów kawy (po Brazylii i Wietnamie). Kawę uprawia się w wielu rejonach, najbardziej znanym jest tzw. „Strefa Kawy” czy też „Trójkąt Kawowy” położony w zachodnio-centralnej części kraju. Uprawiana tam kawa uchodzi za jedną z najlepszych na świecie! Wynika to nie tylko z idealnych warunków klimatycznych, ale także ręcznych metod zbiorów i obróbki owoców kawowca. 

Jednak nie sam smak kawy przyciąga turystów do tej części Kolumbii, ale również krajobrazy. Region Triángulo del Café (czyli słynnego „Trójkąta”) został wpisany na listę UNESCO jako „światowe dziedzictwo krajobrazu i kultury kawy”.

Kraj kawą płynący, Szwecja

Narodowym napojem Szwedów jest bez wątpienia kawa. Przeciętny mieszkaniec spożywa rocznie do 10 kg kawy, co odpowiada 150 litrom tego napoju i około 3 filiżankom dziennie! W tym rankingu przed Szwecją jest tylko Finlandia.

Tradycja "picia kawy" zyskała nawet w Szwecji specjalną nazwę – fika. Jest to po prostu „przerwa kawowa” połączona z odpoczynkiem od pracy, spotkaniem się ze współpracownikami, przyjaciółmi czy rodziną.

A która kawa szwedzka jest najbardziej znana? Zdecydowanie Gevalia, która ma swoich zwolenników nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Kawa
fot. Pixabay

Kawa o smaku cygar, Kuba

Na plantacjach południowo-wschodniej oraz zachodniej części Kuby rośnie doskonała kawa, której smak znany jest na całym świecie. Duże znaczenie mają naturalne metody uprawy (plony do dziś zbierane są ręcznie) oraz produkcja według starych receptur. Największą popularnością cieszy się Torquino. Aromat tej kawy przypomina zapach kubańskich cygar!

Będąc w stolicy Kuby, Hawanie, warto odwiedzić jedną z tutejszych kawiarni „cafe cubana”, a tam zamówić espresso podawane z cukrem. Prawdziwi smakosze powinni szukać lokali w La Habana Vieja, czyli starej części Hawany.

___

RadioZET.pl/NC