Zamknij

Zaskakujące zjawisko na pograniczu USA i Kanady. Uderzyło lodowe tsunami

Redakcja
28.02.2019 11:10
Lodowe tsunami USA i Kanada
fot. Twitter/National Geographic

Niezwykłe zjawisko lodowego tsunami zaobserwowano na pograniczu Kanady i USA. Lód dosłownie wdzierał się na nadbrzeżne promenady oraz posesje zlokalizowane blisko jeziora. 

Lodowe tsunami pojawiło się u wybrzeży jeziora Erie, na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ma to związek z ekstremalnie niskimi temperaturami, które od kilku dni utrzymują się na wschodnim wybrzeżu. "Lodowe fale" powstały w wyniku potężnych wiatrów, które przesunęły bryły lodu z powierzchni rzeki i wyrzuciły je na ląd, tworząc wysoką górę lodową. 

Lodowe tsunami u wybrzeży jeziora

W niektórych miejscach góry powstałe z lodowych brył osiągnęły wysokość 10 metrów. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania oraz zdjęcia tego niezwykłego i niebezpiecznego zjawiska. 

Lodowe tsunami zostało wywołane silnymi podmuchami wiatru, które nawiedziły większość wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych oraz niektóre przygraniczne prowincje kanadyjskie. 25 lutego osiągały prędkość nawet 119 km/h. Powstałe przez wichurę fale wyrzucały na brzeg bryły lodu. Osoby mieszkające niedaleko jeziora Erie zostały ewakuowane. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC