Zamknij

Zaskakujący konkurs we francuskiej wiosce. Nawet 2 tys. euro za rozszyfrowanie napisu na skale

Nina Czochara
14.05.2019 10:11
Napis wykuty w skale
fot. Twitter/France 3 Bretagne

Burmistrz francuskiej wioski oferuje aż 2 tys. euro za rozszyfrowanie napisu wyrytego na skale. Tekst, składający się z zagadkowych wyrazów i liter, wykuto najprawdopodobniej ok. 230 lat temu. Naukowcom nie udało się do tej pory rozszyfrować jego znaczenia, dlatego ogłoszono nietypowy konkurs. 

Tajemniczy napis odkryto kilka lat temu na nadmorskiej skale we francuskiej wiosce Plougastel-Daoulas. Bezskutecznie próbowano poznać znaczenie tekstu wyrytego na skale, jak również stojącą za nim historię. Aby rozwiązać tę niewiadomą, władze regionu postanowiły zorganizować konkurs. 

Zagadkowy napis na skale

Tekst obejmuje 20-wersową inskrypcję. Napisy składają się ze standardowych liter francuskiego alfabetu, lecz wśród nich są odwrócone znaki, a także litery pochodzące z języków skandynawskich. Na skale znajdują się dwie daty - 1786 i 1787 - co może świadczyć o czasie powstania inskrypcji. 

Część naukowców, którzy badali już płytę, uznała, że tekst może być napisany starszą odmianą języka bretońskiego lub baskijskiego, a jego autor mógł nie do końca poprawnie nimi władać. Eksperci nie są jednak w stanie w pełni rozszyfrować znaczenia tej inskrypcji.

Zobacz także

Konkurs na rozszyfrowanie napisu we Francji

- Zapytaliśmy historyków i archeologów, ale nikt nie był w stanie rozwiązać zagadki. Pomyśleliśmy więc, że może na świecie są ludzie, którzy dysponują wiedzą ekspercką, której potrzebujemy. Zamiast ignorować problem, postanowiliśmy ogłosić konkurs – powiedział BBC burmistrz Plougastel-Daoulas.

Władze francuskiej wioski oferują 2000 euro (ok. 8600 zł) nagrody dla każdego, kto zaproponuje trafne znaczenie wykutych słów. Każdy, kto chce spróbować swoich sił, powinien zarejestrować się na stronie, wtedy otrzyma zdjęcie wykutego tekstu na skale. W kolejnych miesiącach specjalna komisja wybierze najbardziej prawdopodobną interpretację. Zwycięzca zostanie wyłoniony w listopadzie.

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC