Zamknij

Zaskakujący widok pod Giewontem. Azjaci wnosili na szczyt gigantyczny ząb

Nina Czochara
28.05.2019 10:49
Gigantyczny ząb na Giewoncie
fot. Twitter/Portal Tatrzańaski

Do nietypowej sytuacji doszło w miniony piątek, 24 maja, pod Giewontem. Grupa Azjatów postanowiła wnieść na szczyt gigantyczny ząb. Świadek tego zdarzenia, Mariusz Grefkowicz, opublikował w mediach społecznościowych zaskakujące zdjęcie.

Uczestnicy wycieczki organizowanej przez Portal Tatrzański spotkali na szlaku grupę Azjatów, która - ku zaskoczeniu - wszystkich wnosiła na szczyt ząb gigantycznych rozmiarów. - Szczerze powiem, że to była jedna z dziwniejszych rzeczy, jaka spotkała mnie na tatrzańskim szlaku - przyznał Mariusz Grefkowicz, jeden ze świadków zdarzenia.

Gigantyczny ząb na Giewoncie

- Na oko ząb miał przynajmniej 120 centymetrów wysokości, szerokość ciężko określić, jednak na pewno było to nie mniej niż 80/90 centymetrów. Ten nietypowy przedmiot został wniesiony za pomocą specjalnych, drewnianych noszy – takich samych, jakich używają Słowacy do transportu żywności do schronisk - informuje Portal Tatrzański.

Jak się okazuje, nie była to jednak nieprzygotowana i spontaniczna akcja. Osoby uczestniczące w tej nietypowej wyprawie mieli uprzęże oraz inny, niezbędny sprzęt alpinistyczny, który pomógł im bezpiecznie i skutecznie zrealizować cel. Gigantyczny ząb został przeniesiony na drewnianych noszach. Mężczyzna, który sprawiał wrażenie przewodnika „obytego z górami Europy”, był odpowiedzialny za transport wyjątkowego „bagażu” na najtrudniejszym odcinku. Ząb został zabezpieczony linami, a wyprawa ruszyła z nim na szczyt.

Jak podała "Gazeta Krakowska", była to akcja japońskiej artystki Makiko Yamamoto. Przywiozła ona gispowego zęba z Japonii. Jej celem było wyjście z nim na Giewont i dokumentacja filmowa swojej drogi. Pomagał jej w tym jeden z przewodników tatrzańskich. O całej akcji zostali wcześniej poinformowani przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: portaltatrzanski.pl

___

RadioZET.pl/NC