Zamknij

Zaszczepieni turyści nie przywożą koronawirusa z wakacji. Opublikowano wyniki badań

01.09.2021 08:57
Zaszczepieni turyści nie przywożą koronawirusa z wakacji. Opublikowano wyniki badań
fot. SHUTTERSTOCK

W grupie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 turystów, wracających z zagranicy do Wielkiej Brytanii, jedynie czterech na tysiąc jest zarażonych koronawirusem - wynika z badań firmy Cingpost.

Jak podaje portal rp.pl za elektronicznym wydaniem dziennika "The Telegraph", brytyjska firma Cingpost dziennie wykonuje około 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa, pasażerom przylatującym do Wielkiej Brytanii z zagranicy. Niedawno opublikowano rezultaty przeprowadzanych badań na tamtejszych lotniskach.

Zaszczepieni turyści nie przywożą koronawirusa

Badanie zostało oparte o informacje zebrane pod koniec lipca br., które zostały przedstawione tamtejszemu ministrowi zdrowia. Sajid Javid otrzymał je przed wydaniem kolejnej decyzji o podziale krajów na bezpieczne i niebezpieczne w kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z analizy badania wynika, że tylko 0,4 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, które wracają z zagranicy do Wielkiej Brytanii, jest zarażonych koronawirusem. Z kolei odsetek zakażeń u turystów, którzy przyjęli jedną dawkę preparatu, wyniósł 0,8 proc., a wśród niezaszczepionych podróżnych pomiędzy 1 a 1,2 proc. 

Założyciel firmy Cingpost poinformował również, że w okresie, w którym rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa, wśród przylatujących z Indii zakażonych było 10 proc. W przypadku Hiszpanii odsetek ten wynosił 0,7 proc. Portugalii 0,19 proc., Chorwacji 0,16 proc., Francji 0,12 proc., a Włoch 0,06 proc.

Nick Markham z Cingpost przyznał zatem, że testy przepływu bocznego, które stosuje jego firma, dają częściej wynik fałszywie pozytywny.

RadioZET.pl/rp.pl