Zamknij

Nad Bałtykiem znajduje się zatopiony las. Liczy 3000 lat i dopiero niedawno odsłoniło go morze

07.01.2021 15:16
Zatopiony las nad Bałtykiem
fot. Shutterstock

Wystające z plaży stare pnie drzew robią furorę, a w sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć tego niesamowitego miejsca. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji o nim usłyszeć, warto nadrobić. W jednej z polskich nadmorskich miejscowości znajduje się zatopiony las, którego wiek szacuje się nawet na kilka tysięcy lat!

Zatopiony las koło Czołpina w powiecie słupskim został odkryty zaledwie 5 lat temu. To właśnie wtedy intensywny sztorm na Bałtyku odsłonił pozostałości po pradawnej bukowo-dębowej puszczy, która prawdopodobnie została wycięta albo spalona w wyniku pożaru 3 tys. lat temu.

Kiedyś obszar ten leżał spory kawałek od linii brzegowej morza, ale z czasem Bałtyk pochłonął połać tego terenu. Sztorm odsłonił szczątki drzew, które dzięki konserwującym właściwościom soli zachowały niezłą kondycję. Dzisiaj miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów. Warto się pospieszyć - kolejny sztorm znów może ukryć ten skarb.

Zatopiony las koło Czołpina w Polsce

Zatopiony las znajduje się w Polsce niedaleko miejscowości Czołpino. Leży na plaży na wysokości Jeziora Dołgie Wielkie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Miejsce do od kilku lat przyciąga miłośników nietypowych atrakcji turystycznych i aury tajemniczości. I choć nie jest to pierwsze takie znalezisko, budzi niemałe emocje.

Odkryta puszcza prawdopodobnie pochodzi sprzed 3 tys. lat i właśnie wtedy albo została wycięta przez ówczesnych mieszkańców tych terenów, albo strawiona przez pożar. Kiedyś leżała ona całkiem daleko od wody, ale z czasem morze pochłonęło ten obszar. Pozostałości po drzewach zostały zakonserwowane przez sól, dlatego odsłonięty przez wodę las jest w tak dobrej kondycji.

Miejsce to wygląda jak cmentarzysko drzew na plaży. Jest to obszar ściśle chroniony, ale może być odwiedzany przez turystów z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie brakuje osób, które chcą obejrzeć pozostałości po ogromnych dębach i bukach. Niedługo bowiem woda znów może ukryć ten cud natury.

Jak wam się podoba to miejsce? Tylko spójrzcie na te malownicze zdjęcia. Robią wrażenie, prawda?