Zamknij

Jak powinno wyglądać zdjęcie do wizy? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do fotografa

Redakcja
19.12.2020 13:31
Wiza
fot. Shutterstock

Wybierasz się za granicę i zastanawiasz się nad wszystkimi formalnościami? Zobacz, jak zdobyć dokument uprawniający do przekroczenia granicy i jakie wymogi powinno spełniać zdjęcie do wizy!

Zdjęcie do wizy to bardzo ważny element podczas starania się o wydanie dokumentu uprawniającego do wjazdu na terytorium danego państwa. Nawet jeśli pozostałe dokumenty i opłaty będą w porządku, dostarczenie złego zdjęcia do wizy spowoduje wstrzymanie rozpatrywania wniosku o wizę, a nawet jego odrzucenie. Dlatego trzeba wiedzieć, jakie wymagania musi spełniać fotografia

Zdjęcie do wizy

Wiza to temat, który spędza sen z oczu wielu osób wybierających się za granicę. Niepotrzebnie – wystarczy dokładne zorientowanie się co do wymogów danego państwa, aby dokument otrzymać bez problemu. Jakie dokumenty należy koniecznie przygotować? Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do wizy? Rzetelne informacje uzyskasz zawsze na stronie konsulatu państwa, do jakiego będziesz podróżować. Zwykle potrzebny jest ważny paszport, zdjęcie do wizy, a także wypełniony wniosek o wydanie wizy.

Zdjęcie do wizy – jakie?

Zdjęcie do wizy musi spełniać określone wymogi (określone tak samo, jak w przypadku zdjęć do innych dokumentów: dowodu osobistego, paszportu czy dyplomu). To szczególnie istotne w przypadku, gdy o wydanie wizy ubiegasz się elektronicznie. Wówczas fotografia musi być zeskanowana i wysyłana jest w formie cyfrowej. Wysłanie zdjęcia niespełniającego wymogów, może opóźnić lub zatrzymać proces wydania wizy. Zdjęcie do wizy według ogólnych zasad musisz zrobić:

 • W ciągu ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
 • Bez okularów.
 • Bez nakrycia głowy (chyba że twarz będzie w całości odsłonięta).
 • W kolorze, na jasnym lub białym tle (musi być jednolite).
 • Na wprost – w taki sposób, by twarz od czubka głowy do brody zajmowała połowę powierzchni zdjęcia.
 • Z naturalnym wyrazem twarzy i otwartym obojgiem oczu.
 • Bez słuchawek.
 • W stroju codziennym.

Zdjęcie do wizy a zdjęcie w paszporcie

Zwykle zdjęcie do wizy i zdjęcie do paszportu spełnia te same wymagania. Niektóre kraje wymagają, aby zdjęcie w wizie było właśnie tym samym, które widnieje w paszporcie. Poszczególne kraje mają swoje osobne wymagania, co do niektórych punktów. Dowiedz się, jakie!

Zobacz także: Izrael – wiza na wjazd. Jak się o nią starać?

Zdjęcie do wizy – wiza USA

Powyższe punkty znajdują zastosowanie wobec wizy do USA. Ponieważ Stany Zjednoczone są uznawane za najbardziej restrykcyjne w kwestii wymogów co do wizy, przestrzeganie tych wymogów znacznie ułatwi proces otrzymania wizy także do innych krajów. Każdorazowo przed wyjazdem sprawdzaj aktualne wymogi (często zmieniają się bardzo szybko) państwa, do którego planujesz podróż. Niektóre państwa wymagają na przykład innego wymiaru fotografii, inne zaś dopuszczają zdjęcie w nakryciu głowy ze względów wyznaniowych.

Zdjęcie do wizy – wiza do Rosji

Zdjęcie do wizy rosyjskiej musi być o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Ponadto zdjęcie musi:

 • Być kolorowe, ostre i czyste.
 • Być papierze wysokiej jakości.
 • Być na jasnym, jednolitym tle.
 • Mieć maksymalnie 6 miesięcy.
 • Być robione w taki sposób, aby twarz zajmowała 70 – 80 % fotografii.
 • Być bez nakrycia głowy, z zamkniętymi ustami.

Włosy nie mogą zasłaniać twarzy, a osoba na zdjęciu musi patrzeć na wprost.

Zdjęcie do wizy – fotograf

Zdjęcie do wizy zrobisz w każdym zakładzie fotograficznym. Doświadczony fotograf powinien przeprowadzić cię przez cały proces: ustawić odpowiednio do zdjęcia czy zwrócić uwagę na to, co można, a czego nie powinno się mieć na sobie do zdjęcia. Dla pewności jednak warto iść ubezpieczonym w odpowiednią wiedzę!

Zanim wybierzesz się do USA, musisz przygotować komplet dokumentów niezbędnych do wjazdu do kraju. Najważniejsza jest wiza, która jest tak naprawdę twoim "pozwoleniem" na pobyt tutaj. Aby ją wykonać, musisz zrobić odpowiednie zdjęcia, które też ułatwią odpowiednim służbom zidentyfikowanie cię. Koniecznie sprawdź w naszym tekście, jakie zdjęcia o wizy wykonać, aby dopełnić poprawnie wszystkie formalności.