Zamknij

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

Redakcja
18.12.2018 16:07
Paszport
fot. Shutterstock

Utrata ważnych dokumentów w czasie wakacji może przysporzyć sporo stresu, szczególnie podczas pobytu za granicą. Co zrobić, jeśli w czasie urlopu zgubimy lub zostanie skradziony nasz paszport czy dowód osobisty? Wyjaśniamy, gdzie należy się zgłosić i jak wrócić do kraju bez potrzebnego dokumentu.

Jeśli podczas zagranicznych wakacji stracisz swój dowód lub paszport, na początku należy zgłosić zgubienie dokumentów (bądź ich kradzież), a następnie skontaktować się z konsulatem, by dokładnie ustalić kroki pozwalające na odzyskanie dokumentu.

Zgubienie dokumentów za granicą: o czym warto wiedzieć?

Wyjazdy do krajów Unii Europejskiej są mniej problematyczne: w razie zgubionego paszportu lub dowodu osobistego można skorzystać z drugiego dokumentu. Co, jeśli zgubiliśmy wszystkie dokumenty lub wyjechaliśmy tylko z jednym i go straciliśmy? Problematyczne są również wyjazdy poza granice UE, np. do Tajlandii, Turcji czy Tunezji, gdzie bez paszportu nie uda nam się wrócić do kraju. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Procedura przy zgubieniu dokumentów jest taka sama:

 • W przypadku kradzieży należy zgłosić utratę dokumentu na najbliższym posterunku policji. Właśnie tam otrzymuje się oświadczenie o popełnieniu przestępstwa.
 • Następnie trzeba zgłosić  się do konsulatu RP z wnioskiem o paszport tymczasowy. Jeśli w danym kraju nie ma konsulatu RP, należy zgłosić się do przedstawicielstwa innego państwa członkowskiego UE.
 • W konsulacie wypełnia się wniosek o wydanie zastępczego dokumentu podróży – paszportu tymczasowego, który umożliwia powrót do Polski.

Paszport tymczasowy: ile kosztuje i co jest wymagane?

Okres ważności paszportu tymczasowego konsul ustala indywidualnie, uwzględniając sytuację osoby i przepisy kraju pobytu. Koszt wyrobienia takiego dokumentu za granicą jest różny w zależności od kraju – wysokość takiej opłaty można znaleźć na stronie polskiego konsulatu danego kraju. Średnio wynosi 40 euro dla osoby dorosłej, 30 euro dla osoby poniżej 18. roku życia. W razie utraty pieniędzy i możliwości ich uzyskania konsul może pomóc w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w celu przekazania przez nich pieniędzy bezpośrednio osobie poszkodowanej.

Co zrobić, aby otrzymać paszport tymczasowy?

 • Należy wypełnić kwestionariusz i dołączyć oświadczenie, w którym opiszemy gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach straciliśmy dokumenty (w przypadku kradzieży potrzebne jest zaświadczenie miejscowej policji o zgłoszeniu przestępstwa)
 • Trzeba dostarczyć jedno kolorowe zdjęcie wykonane zgodnie z określonymi wymogami
 • Niezbędne jest też udowodnienie naszej tożsamość i polskiego obywatelstwa. Można to zrobić, okazując dokument ze zdjęciem (dowód osobisty czy prawo jazdy). Bardzo pomocne będzie ksero utraconego paszportu (chodzi o stronę ze zdjęciem i danymi). Jeśli nie masz żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość, może poręczyć za ciebie towarzysząca ci osoba z polskim obywatelstwem (i niezgubionymi dokumentami) – np. ktoś z rodziny, kolega albo pilot wycieczki. Jeśli nie będzie takiej możliwości, konsulat zwróci się o potwierdzenie naszych danych do Polski.

O tym warto pamiętać:

 • Przed wyjazdem zeskanuj swoje dokumenty i prześlij sobie kopię mailem lub zabierz kserokopię ze sobą. To przyspieszy potwierdzenie twojej tożsamości w razie zgubienia dokumentów.
 • Warto przed podróżą sprawdzić i zapisać adres polskiej palcówki dyplomatyczno-konsularnej. Adresy placówek można znaleźć także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 • Jeśli w kraju, w którym się znajdujesz, nie ma polskiej placówki, możesz zwrócić się do ambasady lub konsulatu dowolnego państwa Unii Europejskiej.
 • Konsul nie ma uprawnień do wydawania dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych ani zastępujących je zaświadczeń. Może wydawać jedynie paszporty tymczasowe.
 • Nie jest możliwe dokonanie zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego poprzez przesłanie formularza pocztą elektroniczną.

Zobacz także

___

RAdioZET.pl/NC