Zamknij

Znamy daty kolejnych strajków w Ryanairze. Będą odwołane loty z Polski?

Redakcja
07.01.2019 10:16
Ryanai samolot
fot. Pixabay

Pierwszy strajk w 2019 roku pracownicy Ryanaira w Hiszpanii zapowiedzieli na wtorek, 8 stycznia, dwa kolejne na 10 i 13 stycznia. W te dni może zostać odwołanych wiele lotów z Polski. 

Choć Ryanair podpisał już porozumienia ze związkami w kilku krajach, np. w Niemczech i Włoszech, wciąż jest kilka dużych rynków, gdzie nie może dojść do porozumienia z pracownikami. Najgorzej wygląda sytuacja w Hiszpanii. Dwa związki zawodowe w tym kraju, zrzeszające załogi pokładowe USO i Sitcpla, zapowiedziały, że na początku stycznia planują zorganizować przynajmniej 3 strajki i nie jest wykluczone, że każdy z nich potrwa dłużej niż 24 godziny. Niestety po raz kolejny najbardziej ucierpią na tym pasażerowie.

Ryanair: 3 strajki w styczniu

Pracownicy Ryanaira postanowili podjąć akcję protestacyjną przeciwko niekorzystnym warunkom zatrudnienia. Największym problemem są umowy, które Ryanair oferuje swoim pracownikom, czyli zamiast – w tym przypadku - hiszpańskich kontraktów pracownicy dostają do podpisania irlandzkie umowy.

USO i Sitcpla podały konkretne terminy strajków: 8 stycznia (we wtorek),  10 stycznia (w czwartek) i 13 stycznia (w niedzielę). Oznacza to, że część lotów z Polski do Hiszpanii w tym terminie może zostać odwołana.

Zobacz także

Które dokładnie połączenia mogą być odwołane? Na razie niestety nie wiadomo. Związki zawodowe utrzymują, że w strajku wezmą udział wszyscy członkowie załóg zatrudnieni w hiszpańskich bazach przewoźnika, co wiązałoby się z ogromnymi utrudnieniami dla pasażerów. 

Ryanair poinformował jednak w oficjalnym komunikacie, że oczekuje on, że 8 stycznia wszystkie loty będą realizowane zgodnie z rozkładem. O tym, czy zostaną anulowane połączenia z Polski do Hiszpanii, będzie decydowało m.in. to czy dana trasa jest obsługiwana przez samolot zbazowany w Polsce czy w Hiszpanii.

Do tej pory największy strajk pracowników Ryanaira obył się 28 września. Przewoźnik był wówczas zmuszony odwołać ponad 250 lotów (w tym 10 z i do Polski), przez co ucierpiało ponad 30 tys. pasażerów.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC