Zamknij

Zniesione wizy do USA. Polacy na potęgę szukają lotów do Stanów Zjednoczonych

Nina Czochara
09.10.2019 11:15
USA
fot. Pixabay

W pierwszych dniach po zapowiedzi zniesienia wiz do USA Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych ponad 3 razy częściej (319 proc.) niż weekend wcześniej. Dane zebrała wyszukiwarka turystyczna Kayak.pl. 

W ubiegły piątek, 4 października, Stany Zjednoczone oficjalnie nominowały Polskę do swojego programu bezwizowego. W ramach tego programu obywatele krajów uczestniczących mogą podróżować do USA bez wizy w celach biznesowych lub turystycznych na okres do 90 dni. Znaczący wzrost wyszukiwań zaraz po ogłoszeniu tych zmian jest zwieńczeniem wzrostów odnotowywanych przez cały rok – według danych wyszukiwarki Kayak.pl, w 2019 r. Polacy wykonali 27% więcej wyszukiwań lotów do USA niż w 2018.

USA: liczba wyszukiwań lotów wzrosła 319 proc.

W ciągu ostatnich miesięcy temat wiz turystycznych do USA wielokrotnie pojawiał się w debacie publicznej. Jak pokazują dane Kayak.pl, miało to wpływ na wzrost zainteresowanie turystów lotami do USA. W pierwszym kwartale Polacy szukali ich o 23 procent częściej niż w tym samym okresie 2018 roku. To w lutym tego roku ogłoszono rekordowo niski wskaźnik odrzuceń wiz (3,99 procent), co mogło rozbudzić nadzieje wielu turystów.

Wzrost liczby wyszukiwań odnotowano także po 23 września bieżącego roku, kiedy opinia publiczna została poinformowana o fakcie, że Polska spełniła wszystkie warunki niezbędne do przystąpienia do programu zniesienia wiz – odsetek odmów dla osób ubiegających się o amerykańską wizę spadł wtedy do 2,8%. Jak pokazuje analiza Kayak.pl, po tej wiadomości Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych o 51 proc. częściej niż tydzień przed nim.

Rekord padł w pierwszych dniach po zapowiedzi zniesienia wiz. Polacy szukali wówczas lotów ponad trzy razy (319 procent) częściej niż jeszcze tydzień wcześniej. Ten skok to kulminacja wzrostów odnotowywanych przez cały rok. 

- Chociaż proces wprowadzenia ruchu bezwizowego może zająć nawet kilka miesięcy, już dziś Polacy zaczynają planować podróże do USA. Jak pokazują nasze dane, to obecnie drugi najpopularniejszy kierunek wśród polskich turystów - mówi rzeczniczka prasowa wyszukiwarki turystycznej Kayak.pl, Aleksandra Sowa-Frąckowiak, cytowana w komunikacie.

Zobacz także

___

Materiały prasowe