Zamknij

Zniknęła kolejna wizytówka Amsterdamu. Winę ponoszą turyści

Nina Czochara
25.04.2019 11:25
Bloemenmarkt - Amsterdam
fot. Shutterstock

Jedną z atrakcji Amsterdamu jest Bloemenmarkt - niezwykle kolorowy, wodny targ odwiedzany przez tysiące turystów. Niestety okazuje się, że ostatnia pływająca kwiaciarnia musiała zostać przeniesiona się na stały ląd. Właściciel twierdzi, że nie miał innego wyjścia, bo biznes psuły mu tłumy odwiedzających, którzy zatrzymywali się wyłącznie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

Bloemenmarkt to słynny, kwiatowy bazar w Amsterdamie z kilkusetletnią przeszłością. Podobno już w XVII w. prowadzono tu specyficzny handel: sprzedawcy opływali stolicę na łodziach i właśnie w ten sposób dostarczali kwiaty swoim klientom. Obecnie amsterdamski targ stanowi jedną z turystycznych atrakcji. Jak podaje portal Fly4free, ze słynnego pływającego targu zniknęła ostatnia kwiaciarnia, przenosząc się na stały ląd, 750 metrów od słynnej lokalizacji.

Amsterdam stracił jedną z wizytówek

Właściciel ostatniej pływającej kwiaciarni, Michael Saarlos, nie krył rozgoryczenia – jego rodzina sprzedawała bowiem kwiaty w tym miejscu od 1943 roku. Wyjaśnił jednak, że nie miał innego wyjścia, bo z powodu tłumu turystów zatrzymujących się przed pływającym targiem i robiących zdjęcia, tracił stałych klientów.

– Mam już dość tych wszystkich turystów, którzy rujnują mi interesy. Jeśli odwiedzający są w dużej grupie, nie mogę dostrzec moich klientów. Spędzam cały dzień, krzycząc na turystów, by nie robili zdjęć – powiedział się w rozmowie z holenderskimi mediami.

Bloemenmarkt
fot. Shutterstock

To nie jedyna atrakcja, którą w ostatnim czasie stracił Amsterdam. W ubiegłym roku władze miasta postanowiły usunąć czerwono-biały napis "I amsterdam" zlokalizowany przy Rijksmuseum. Powodem zlikwidowania jednego z symboli stolicy Holandii była również zbyt duża liczba odwiedzających, którzy robili sobie zdjęcia z napisem. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Odbudują symbol Malty? Powstał niezwykły projekt Lazurowego Okna

•  Ścieżka ponad koronami drzew. W Europie powstała niesamowita atrakcja

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC