Zamknij

Zniszczono tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat. Wszystko przez nieuwagę kierowcy

Redakcja
06.02.2018 10:40
Zniszczono tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat. Wszystko przez nieuwagę kierowcy
fot. Fotolia

Przez swoją nieostrożność kierowca ciężarówki zniszczył jeden z najbardziej tajemniczych zabytków świata – rysunki z Nazca. 

Słynne rysunki z Nazca są jedną z największych zagadek archeologicznych ze względu na ich liczbę, rozmiary i kształty.

Tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat

Rysunki z Nazca to system linii rozciągających się nawet do kilkudziesięciu kilometrów w południowo-zachodniej części Peru. Linie tworzą obrazy widziane wyłącznie z lotu ptaka (tzw. geoglify). Rysunki przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Zostały stworzone najprawdopodobniej przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 naszej ery.

Rysunki z Nazca
fot. Christian Haugen/Flickr

 W jaki sposób powstały? Wykonano je usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą, żółtobiałą glebę. W ten sposób na ciemnym tle uwidoczniły się wyraźne, jasne linie. Do dziś nie wiadomo, jaka była ich funkcja – obserwatorium astronomiczne, kalendarz religijny czy miejsce lądowania dla przybyszów z kosmosu (jak twierdzi Erich von Daniken).

Zabytek zniszczony przez samochód ciężarowy

Słynne rysunki z Nazca położone są blisko trasy Panamerykańskiej. Kierowca dużego samochodu ciężarowego zignorował znaki drogowe i nagle zjechał z drogi. Niestety stało się to na obszarze słynnych obrazów sprzed 2000 lat. Mężczyzna przejechał niewielką odległość i naruszył powierzchnię około 100 metrów, ale uszkodzone zostały aż trzy rysunki.

Kierowca tłumaczył swoje zachowanie awarią pojazdu i koniecznością zjechania z drogi w celu sprawdzenia samochodu. Jak twierdził, nie znał okolicy, dlatego nie zauważył znaków informacyjnych o zakazie zjazdu.

Miejscowa policja zatrzymała mężczyznę, ale sąd wypuścił go na wolność. Prokuratura w Nazca odwołała się od tej decyzji i żąda dla kierowcy 9 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości ok. 5 tysięcy złotych. Władze regionu zapowiadają wzmożony monitoring obszaru, na którym znajdują się słynne rysunki z Nazca.

Źródło: onet.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC