Zamknij

Znaleziono żółtego żółwia. To niezwykle rzadki okaz

05.11.2020 16:32
Żółty żółw
fot. Cover Images/East News

Żółtego żółwia szylkretowego odnalazła w Indiach tamtejsza służba leśna. Ten niezwykły osobnik należy do gatunku skrytonogów indyjskich i jest albinosem. Internauci porównują wygląd gada do "rozpuszczona sera". 

Żółwie z gatunku skrytonogów indyjskich zazwyczaj są brązowe z żółtymi łatami i kremowo-białym spodem. Niektóre osobniki wyróżniają się jednak nietypowym ubarwieniem. Jest to efekt zaburzenia genetycznego, które powoduje całkowity brak pigmentów w organizmie, a więc jest zjawiskiem podobnym do albinizmu.

Indyjska Służba Leśna trafiła na żółtego żółwia po raz drugi w ciągu trzech miesięcy. 

Indie. Odnaleziono żółtego żółwia

O znalezieniu tego wyjątkowego okazu poinformował na Twitterze Debashish Sharma, urzędnik Indian Forest Service. Zdjęcia "złotego" żółwia bardzo szybko obiegły sieć. 

Jak tłumaczą naukowcy na łamach "Science Alert", żółwie nie stają się całkowicie białe (jak w przypadku wielu innych zwierząt albinosów), ponieważ żółte pigmenty mogą zdominować proces pigmentacji. Takie zjawisko określane jest leucyzmem. Eksperci z dziedziny badań nad płazami i gadami twierdzą, że leucyzm u żółwi może też sprawić, że zwierzę będzie czerwoną barwę (nie ma jednak na to dowodów w postaci zdjęć). 

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że żółte lub czerwone żółwie są narażone na ogromne niebezpieczeństwo w środowisku naturalnym. Ich jaskrawy kolor sprawia, że nie są w stanie ukryć się przed potencjalnymi wrogami. 

Skrytonóg indyjski występuje powszechnie na południ Azji - m.in. w Pakistanie, na Sri Lance, w Nepalu, Bangladeszu oraz Indiach. 

Źródło: national-geographic.pl, Science Alert