Zamknij

12 państw, które trzeba odwiedzić według podróżnika, który zwiedził wszystkie kraje na świecie

20.04.2021 12:08
Zwiedził wszystkie kraje na świecie. Teraz stworzył listę 12 państw, które według niego trzeba odwiedzić
fot. SHUTTERSTOCK

Gunnar Garfors to norweski podróżnik, który jako jedna z nielicznych osób na świecie, może śmiało powiedzieć, że była już praktycznie wszędzie. Mężczyzna odwiedził wszystkie kraje świata. Jakiś czas temu stworzył listę 12 państw, do których według niego każdy powinien polecieć.

Gunnar Garfors to jedna z tych osób, które udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Norweg jest podróżnikiem, podcasterem i autorem książek. Na swoim koncie ma liczne osiągnięcia. W 2012 roku wraz z Brytyjczykiem Adrianem Butterworthem przemierzył 5 kontynentów w zaledwie 24 godziny, a podróż została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Z kolei rok później został najmłodszym człowiekiem, który odwiedził wszystkie państwa na świecie. Co więcej, jako pierwsza osoba, zrobił to dwukrotnie.

Zwiedził wszystkie kraje na świecie i stworzył listę 12 państw, które według niego trzeba odwiedzić

Gdy ludzie pytają go, jakie kraje powinni zwiedzić, nie ma łatwego wyboru. Jakiś czas temu Gunnar Garfors stworzył jednak zestawienie kilkunastu krajów, które według niego koniecznie trzeba zobaczyć. 

Na liście znalazła się m.in. Rumunia. Podróżnika najbardziej zachwyciła Transylwania, czyli historyczna kraina położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej części kraju. Znana jest m.in. z gór oraz licznych zamków. Według Norwega na uwagę zasługuje także rumuńskie piwo.

Mężczyzna w swoim zestawieniu wymienia także Kiribati, państwo wyspiarskie znajdujące się na Oceanie Spokojnym. 

Raj jak za dawnych lat. Nie ma tu zbyt wielu luksusów, ale przepyszne jedzenie, widoki i ludzie nadrabiają to wszystko. Samoloty lądują tu tylko 2-3 razy w tygodniu - podsumowuje podróżnik, cytowany przez National-Geographic.pl

Gunnar Garfors poleca również Dominikę (nie mylić z Dominikaną!). To jedna z najmniej znanych wysp na Karaibach, która zachwyca dzikością i malowniczymi widokami. Do najpopularniejszych atrakcji wyspy zaliczane są źródła mineralne oraz górskie jezioro z naturalnie podgrzewaną wodą. Ponadto znajdziemy tam także las tropikalny z kolejką linową wśród koron drzew czy wyjątkowe wodospady.

Madagaskar, Wietnam, Islandia - jakie jeszcze kraje znalazły się na liście?

Według podróżnika na uwagę zasługuje także Wietnam, w którym jego zdaniem można poznać definicję życzliwości. Gunnar Garfors w swoim zestawieniu wymienia również Sierra Leone ze wspaniałymi plażami i niesamowitymi miejscowościami. Kolejnym państwem jest Urugwaj, czyli drugi najmniejszy kraj Ameryki Południowej. Norweg docenia tam przede wszystkim zrelaksowanych, uśmiechniętych ludzi oraz piękne plaże.

Gunnar Garfors poleca także Madagaskar (za lemury, baobaby i zachwycające wybrzeże), Nową Zelandię (za białe, czarne i złote plaże oraz wszystkie rodzaje sportów wodnych) i Nikaraguę (za niesamowite możliwości do nurkowania i świetny klimat).

W zestawieniu podróżnika znalazła się również Islandia oraz Kirgistan. 

Oszałamiająca natura, kolorowe targi, bardzo przyjaźni ludzie... dopóki nie pomyślą, że jesteś amerykańskim pilotem, który chce porwać jedną z ich pięknych kobiet! Koniecznie spróbujcie ich światowej klasy wódki - podsumowuje podróżnik kraj w Azji Środkowej, cytowany przez National-Geographic.pl

Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć także Norwegii. Mężczyzna zachwyca się przede wszystkim fiordami, dzikimi górami, wodospadami i lodowcami.

RadioZET.pl/National-Geographic.pl