Zamknij

Pierwszy kraj UE bez kwarantanny i obowiązkowego testu. Będzie tu można wjechać pod jednym warunkiem

07.12.2020 12:11
Cypr
fot. Shutterstock

Władze Cypru podjęły decyzję w sprawie dalszych restrykcji w kraju związanych z pandemią COVID-19. Już niebawem osoby, które zaszczepią się na koronawirusa, nie będą musiały okazywać tutaj negatywnego wyniku testu i poddawać się kwarantannie. To pierwszy kraj UE, który zdecydował się na takie rozwiązanie.

Cypr to pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zadeklarował, że osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, nie będą objęte żadnymi restrykcjami przy wjeździe do kraju. Władze podjęły decyzję, że zaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu, a także poddawać się kwarantannie.

Zasady te mają wejść w życie już na początku marca 2021 roku. A co z pozostałymi podróżującymi do tego malowniczego kraju?

Koronawirus: Cypr bez kwarantanny i obowiązkowego testu

Minister transportu Cypru ogłosił kilka dni temu, że już niedługo osoby zaszczepione na COVID-19 będą mogły wjechać na Cypr bez jakichkolwiek restrykcji. Tacy turyści nie będą poddawani kwarantannie i testom na koronawirusa. Skąd taka decyzja?

Spodziewamy się, że dzięki temu planowi linie lotnicze będą wykonywały więcej lotów na Cypr, czego efektem będzie zwiększona liczba pasażerów - ogłosił Yannis Karousos, minister transportu Cypru.

Zasady te miałyby wejść w życie już 1 marca 2021 roku. A co z podróżującymi, którzy nie są zaszczepieni? To będzie zależało od kierunku, z którego lecą. Państwa, których obywatele będą chcieli odwiedzić wyspę, będą podzielone na 3 kategorie: zieloną, żółtą i czerwoną.

Podróżni z krajów "zielonych" będą mogli przyjechać na Cypr bez konieczności wykonywania testu i poddawania się izolacji. Turyści z krajów "żółtych" będą musieli wykonać test na koronawirusa przynajmniej 72 godziny przed startem, a następnie okazać jego negatywny wynik. Z kolei osoby z krajów "czerwonych" będą musiały zrobić dwa testy - jeden na 72 godziny przed wylotem, a drugi po wylądowaniu.

Co sądzicie o tych zmianach? Przypominamy, że obecnie Polska wg rządu cypryjskiego jest jako kraj "niebezpieczny" i granice państwa są dla nas zamknięte.