Zamknij

QUIZ: Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki? Sprawdź, czy rozpoznasz znane cytaty

16.07.2020 21:36

"Juliusz Słowacki wielkim poetą był..." - też tak uważasz? A może bliższa ci jest twórczość drugiego wieszcza okresu romantyzmu, Adama Mickiewicza? Sprawdź, czy uda Ci się rozpoznać cytaty z dzieł dwóch poetów. Kto to napisał - Słowacki czy Mickiewicz?

Pytanie 1

"Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam" - Kto to napisał?

Pytanie 2

"Ach pełno malin — a jakie różowe! A na nich perły rosy kryształowe. Usta Kirkora takie koralowe Jak te maliny…" - Kto to napisał?

Pytanie 3

"Bo słuchajcie i zważcie u siebie, Że według Bożego rozkazu: Kto za życia choć raz był w niebie, Ten po śmierci nie trafi od razu" - Kto to napisał?

Pytanie 4

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie Niż mędrca szkiełko i oko" - Kto to napisał?

Pytanie 5

"Jam się w miłość nieszczęsną całym sercem wsączył..." - Kto to napisał?

Pytanie 6

"Nazywam się Milijon – bo za miliony kocham i cierpię katusze" - Kto to napisał?

Pytanie 7

"Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei. I przed narodem niosą oświaty kaganiec; A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!" - Kto to napisał?

Pytanie 8

"Na niebie jest Bóg... zapomnę, że jest, będę żyła, Jakby nie było Boga" - Kto to napisał?

Pytanie 9

"Umarł, choć był z tych, co śmiercią gardzą" - Kto to napisał?

Pytanie 10

"Świteź tam jasne rozprzestrzenia łona, W wielkiego kształcie obwodu, Gęstą po bokach puszczą oczerniona, A gładka jak szyba lodu" - Kto to napisał?

Sprawdź wynik