Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Quiz. Owoc czy warzywo? Sprawdź, czy rozpoznasz poprawnie wszystkie!

09.07.2018 09:58

Wiele gatunków roślin używanych w kuchni wywołuje niekończącą się dyskusję: owoc czy warzywo? Sprawdź w naszym quizie, ile z nich jesteś w stanie poprawnie rozpoznać.

Quiz. Owoc czy warzywo? Sprawdź, czy rozpoznasz poprawnie wszystkie! fot. pixabay.com

Owocami jako rodzajem pożywienia określane są części roślin o grubej warstwie miąższu i przyjemnym, zwykle słodkim smaku i zapachu. Najwięcej kontrowersji wywołują popularne rośliny, których większość z nas używa na co dzień w kuchni, m.in. pomidor, ogórek, dynia i inne. Według ogólnego przekonania są one określane jako warzywa, jednak sposób ich uprawiania lub klasyfikacja botaniczna mogą wskazywać na to, że powinniśmy przypisywać je do kategorii owoców. Podobny problem dotyczy także innych gatunków roślin.

Tak naprawdę podział na owoce i warzywa zależy od tego, którą klasyfikację weźmiemy pod uwagę – biologiczną, botaniczną, sposób uprawiania roślin czy też klasyczny podział na grupy użytkowe, którego uczymy się od najmłodszych lat. W naszym quizie możecie sprawdzić swoją wiedzę na ten temat. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim klasyfikację biologiczną jako kryterium przydzielenia roślin do odpowiedniej grupy. Prawdopodobnie wiele z nich was zaskoczy!

Owoc czy warzywo? Sprawdź, czy rozpoznasz poprawnie wszystkie! fot. pixabay.com
Oceń