Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szymkowi pomoże rehabilitacja

25.02.2018 18:13

Kiedy Szymon miał 4 miesiące, mama zauważyła, że dziecko nie wyciąga prawej rączki. Diagnoza wywołała u rodziców szok i łzy. Okazało się, że Szymon ma mózgowe porażenie dziecięce w postaci niedowładu prawostronnego. Rehabilitacja na szczęście przynosi efekty, ale jeśli  zostanie przerwana, a Szymek nie będzie ćwiczył chodzenia, nie zacznie używać prawej rączki, może grozić mu nawet epilepsja.

Szymek ze starszą siostrą fot. archiwum rodzinne

Szymek urodził się o czasie, otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Może dlatego, kiedy zaczęły się problemy z jego zdrowiem, mimo wątpliwości zaniepokojonej mamy, dopiero trzeci lekarz skierował chłopca na badania. Po zdiagnozowaniu rodzice dowiedzieli się, że "dziecko prawdopodobnie, albo będzie chodzić, albo nie będzie. I że ta prawa rączka, będzie tylko funkcję pomocniczą pełnić”.

Zwykły - niezwykły chłopczyk

Na pierwszy rzut oka nie widać, że Szymon jest chory, to po prostu śliczny, mały chłopczyk. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że cała prawa strona Szymka jest słabsza, chłopiec nie chodzi stabilnie, a prawą rączką nie potrafi chwytać zabawek.
Czasem, kiedy uda mu się otworzyć rączkę i np. podać ją na powitanie, cała rodzina bardzo się cieszy, bo to dla niego sukces. Tak samo jak wskazanie chorą rączką na zabawki, włączenie sobie książeczki z muzyką. Dla innych dzieci to jest drobna rzecz, a dla niego to ogromny postęp.
Jak wiele dzieci jest smutny, gdy mu coś nie wychodzi, a wesoły, gdy ktoś się z nim bawi lub gdy rodzice, siostra i ukochani babcia i dziadek mu śpiewają.
Pilnie obserwuje inne dzieci. Rodzice mają nadzieję, że kiedy już będzie samodzielnie  i pewnie  chodził ,weźmie przykład ze zdrowych rówieśników i nadrobi braki wynikające z niepełnosprawności. Że dołączy do zabaw innych dzieci, które tak jak on interesują się klockami czy samochodami.

Rehabilitacja jest najważniejsza

Szymek jest rehabilitowany kilka razy w tygodniu.  Ma na dłoniach specjalne taśmy, żeby jego niesprawna ręka się nie zaciskała. Rodzice ćwiczą z nim także w domu, na podstawie wskazówek terapeutki. Dzięki tej rehabilitacji jego rozwój idzie do przodu. Chłopiec rozumie wszystko co się do niego mówi, mówi proste słowa. Czasem utrzyma kubek obiema rączkami, a ostatnio udało mu się przejść samodzielnie jakiś kawałek trasy.
Dla rodziców Szymka najważniejsze, że choroba już nie postępuje. Martwią się, że jeśli nie będzie ćwiczył, rozwój może się zahamować, a nawet cofnąć.
I choć zdarzają się trudne momenty, kiedy Szymek nie chce ćwiczyć, płacze i krzyczy, rodzice starają się przeczekać czas buntu i zmotywować go do dalszego wysiłku. Przypominają sobie chwile największego sukcesu na rehabilitacji. Kiedy dwa miesiące temu Szymek zaczął samodzielnie chodzić, była ogromna radość i znów łzy. Tym razem łzy radości i ulgi.
O czym marzą? Pani Sylwia chciałaby, żeby Szymek mógł normalnie funkcjonować, biegać jak inne dzieci. Żeby otworzył rączkę i zacisnął ją na czymś. - Taka rzecz, którą inne dzieci wykonują codziennie tysiące razy, a dla niego to będzie sukces - dodaje.
A pan Wojtek, tata Szymka, wybiega marzeniami w przyszłość: - Że będzie chodził normalnie do szkoły i robił to co inne dzieci. Że będzie biegał, wchodził na drzewo. Proste, ale prawdziwe. Wtedy będę szczęśliwy.

Rozliczając swój roczny PIT przekażcie 1% podatku Fundacji Radia ZET. Dzięki temu możemy pomagać chorym dzieciom.
Wpiszcie KRS 0000127204 na papierowym formularzu lub pobierzcie bezpłatny program do rozliczeń PIT z wpisanym na stałe KRS-em Fundacji. Dane Fundacji są już wpisane, a program sam wyliczy 1% podatku na podstawie wprowadzonych przez Was danych.

Program dostępny w wersji na Windows, Mac OS i Linux.

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.

Program e-pity Copyright 2017-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

Dziękujemy.

Oceń