Teraz gramy

Adam Szłapka w Radiu ZET: partia Tadeusza Rydzyka to jest straszak dla PiS. Ale jeśli powstanie, odbierze PiS te parę procent. Mniej będzie Piotrowiczów, Pawłowicz, Tarczyńskich

05.12.2018 06:56

Adam Szłapka w Radiu ZET: partia Tadeusza Rydzyka to jest straszak dla PiS. Ale jeśli powstanie, odbierze PiS te parę procent. Mniej będzie Piotrowiczów, Pawłowicz, Tarczyńskich.

Beata Lubecka: Adam Szłapka, Nowoczesna, sekretarz generalny tej partii. Młody polityk. Kto gasi światło w Nowoczesnej? 

Adam Szłapka: A dlaczego gasi światło w Nowoczesnej?

Nawet słuchacze o to pytają. Mają wrażenie, że coś złego dzieje się z waszą partią. Widać gołym okiem, że wrze.

Na Twitterze to najczęściej mnie też pytają i pytanie, czy to są słuchacze faktycznie, czy to są ci followersi PiS-u, którzy zazwyczaj mnie pytają codziennie, dlaczego jestem komunistą i esbekiem.

Czyli nikt nie będzie gasił światła w Nowoczesnej?

Uważam, że Nowoczesna jest bardzo potrzeba dzisiaj, chociażby dlatego że naprawdę dobrze zadziałała Koalicja Obywatelska, którą wspólnie z PO zbudowaliśmy.

A nie zostaliście kompletnie zwasalizowani przez PO?

Ja uważam, że Nowoczesna po wyborach samorządowych wyszła absolutnie wzmocniona. I to jest tak, że w wyborach 2018 r. ten wynik był tak dobry dlatego, np. w porównaniu np. dla PO z 2015 r., bo to była po prostu już inna PO, bo to była odświeżona PO o ludzi Nowoczesnej, doświadczona PO.

I bez Donalda Tuska.

No, okej, ale w porównaniu z 2015 rokiem i z tym, jak wszystkim się wydawało, jak będą wyglądały wybory samorządowe i jakie PiS odniesie zwycięstwo, to to jest sukces. I uważam, że to jest sukces Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer.

Stawia pan tezę, że Nowoczesna wyszła wzmocniona z wyborów samorządowych. A kiedy Kamila Gasiuk-Pihowicz szefowa klubu, odejdzie do PO?

Mam nadzieję, że nie odejdzie. Zresztą jakby nic nie wskazuje na to, żeby miała odchodzić.

O ile zakład?

No...

W sondażach szorujecie po dnie, taka prawda.

Tak, jak w sierpniu 2015 r. mieliśmy 1%, teraz mamy 4,5%, w niektórych 5%.

A czasami 2%.

W CBOS-ie.

No to odejdzie Kamila Gasiuk-Pihowicz, czy nie odejdzie?

Moim zdaniem nie odejdzie, moim zdaniem będzie budować dalej Koalicję Obywatelską, bo to jest bardzo dobry projekt. To, że głośno pada takie zastanawianie się nad tym, czy dobrać inne narzędzia do tej szerokiej koalicji, no to jest druga sprawa. Natomiast ja uważam, że...

Czyli wspólny klub PO i Nowoczesnej dla pana jest nie do przyjęcia?

Po pierwsze, uważam, że Koalicja Obywatelska się sprawdziła. Po drugie uważam, że w wyborach w 2019 r. i Katarzyna Lubnauer, ii Grzegorz Schetyna, i inni powinni budować Koalicję Obywatelską, bo tak jak mówię, to jest sukces Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny. Oni to naprawdę dobrze zbudowali, uczestniczyłem w tym i to wszyło. I teraz należy się zastanowić, jakie dobrać narzędzia. Ja nie widzę, żeby dobrym narzędziem było połączenie klubów.

Dlaczego to nie będzie dobre narzędzie?

Uważam, że dzisiaj kluby parlamentarne dla opozycji są drym narzędziem do tego, żeby pokazywać, jak tworzymy szeroką, ale spójną, ale trwałą koalicję.

Czyli chodzi o to, że możecie atakować PiS na dwa fronty?

Dwukrotnie. Przypomnijmy sobie 2017 r., protesty w lipcu dotyczące ustawy o SN. PiS wystawia Piotrowicza, gratuluję, to już nie oceniam, jak mogą wystawiać taką twarz do tak ważnych ustaw, przychodzi kontra: Borys Budka, Kamila Gasiuk-Pihowicz. 2 osoby, 10 minut, świetne przemówienia, te przemówienia, które mobilizują tysiące Polaków...

Czyli rozumiem, że chcecie mieć swój autonomiczny czas w Sejmie na trybunie sejmowej?

To nam wszystkim pomaga, to pomaga PO, to pomaga Nowoczesnej. Ale my oczywiście jako Nowoczesna jesteśmy gotowi do rozmowy o szerokiej koalicji i cały czas to prowadzimy. Mówię: dobra rozmowa – Grzegorz Schetyna-Katarzyna Lubnauer. Wczoraj Katarzyna Lubnauer rozmawiała z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o tym, żeby dalej budować, rozszerzać koalicję.

No to będzie wspólna lista czy lista pod auspicjami Koalicji Obywatelskiej do PE?

Na razie Koalicja Obywatelska się sprawdziła. To jest punkt pierwszy. Punkt drugi: Koalicja Obywatelska jest bardzo dobrą podstawą do tego, żeby dyskutować dalej, także z SLD, także z PSL-em o szerokich listach. A ja w ogóle uważam, że powinniśmy dyskutować także ze środowiskami pozaparlamentarnymi.

Czyli z partią Razem?

Przecież jest KOD, jest…

Biedroń.

Jest Robert Biedroń. Znaczy, to jest tak: dobrze, że ktoś taki jak Robert Biedroń chce wejść do polityki, dobrze, że chce...

Ale chce się testować autonomicznie, samodzielnie.

Uważam, że – dobrze, niech się testuje autonomicznie i samodzielnie, natomiast dobry czas na to to będą wybory w 2023 r. W 2019 r. to są wybory historycznie i my odpowiedzialnie powinniśmy budować bardzo szeroki front, który zdobędzie, tak jak mówi sondaż ostatni, ponad 50%. Bo ponad 50%, gdy PiS zdobędzie 36%, to być może będzie nawet większość konstytucyjna.

Nawiązuje pan do wczorajszego sondażu. Czyli rozumiem, że postuluje pan, że powinna być jedna szeroka lista całej opozycji, nazwijmy to, demokratycznej. Jeszcze zapytam o Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Bo chodzą słuchy, że jednak ma przejść do PO, bo dostanie dobre miejsce, biorące na liście w wyborach do PE?

Znam Kamilę Gasiuk-Pihowicz od bez mała 14 lat i trudno mi sobie wyobrazić, żeby zostawiła swoje środowisko za dobre miejsce do PE czy gdziekolwiek. Zresztą ona jest potrzebna tutaj, ona musi walczyć, ona jest naprawdę twarzą bardzo silnej walki, więc byłby to dla mnie wielki szok.

To jeszcze pytanie od słuchacza. Czy ma pan odwagę powiedzieć, przez kogo Nowoczesna ma kłopoty, bo utraciła subwencję. Winien jest Petru czy mąż Kamili Gasiuk-Pihowicz, ówczesny skarbnik?

Rozmawialiśmy o tym od trzech lat. My utraciliśmy subwencję dlatego...

Niech pan odpowie, kto jest winien? Skarbnik?

Szczerze? Powiem, że winne jest nieprzystające do polskiej rzeczywistości prawo i ostatecznie faktycznie osobą, która popełniła błąd, niewspółmiernie duża kara jest do tego błędu, to był ówczesny skarbnik. Natomiast my solidarnie ponosimy ten ciężar i nie mamy do siebie jakichś większych pretensji.

A jak się panu podoba nazwa Ruch Prawdziwa Europa?

Jak słyszę, że ktoś musi się nazwać „prawdziwy”, to znaczy, że ma z tym problem. Bo rozumiem, że nawiązuje pani do partii Tadeusza Rydzyka.

Podobno ma powstać. Wirtualna Polska o tym napisała. Brzmi to sensacyjnie. Wniosek w sądzie już jest, jeśli chodzi o rejestrację.

Ja rozumiem, że w preambule nowej partii Tadeusz Rydzyk powinien absolutnie jednoznacznie potępić obrzydliwego księdza Jankowskiego. Jeżeli tego nie zrobi, to jest człowiekiem, który nie ma absolutnie moralności do tego, żeby być w polityce, jeżeli to zrobi, no to trzymam kciuki, niech dalej rozbija PiS.

Ale czy ten Ruch Prawdziwa Europa to nie jest jednak taki ruch wirtualny? Antoni Macierewicz w Telewizji Republika mówi, że to może być fake news.

Oj, to jeżeli Antoni Macierewicz mówi, że to może być fake news, to znaczy, że są niedogadani. To jest ciekawe bardzo, jeżeli Tadeusz Rydzyk nie jest dogadany.

A to ma być jakiś straszak dla PiS-u?

Sądzę, że tak, ale sądzę, że to jest takie wspieranie wszelkich antyeuropejskich ruchów, które są w Polsce. Nie wiem, kto ich wspiera bardzo mocno, nie wiem, gdzie jest źródło tego wsparcia, natomiast na pewno nie jest to w interesie Polski. Chociaż gdyby taki ruch zdobył 3-4%, no to są 3-4% mniej, które ma PiS, i to jest 3-4% mniej Piotrowiczów, Tarczyńskich, Pawłowicz w Sejmie, tak że mam nadzieję, że ten ruch do Sejmu nie wejdzie.

Prominenci PiS-u bawili na urodzinach Radia Maryja, ale Jarosława Kaczyńskiego jednak nie było. Ta nieobecność była znacząca.

To prawda. To pokazuje, że PiS miało dwie konwencje tego dnia. Jedną taką bardzo miłą, sympatyczną, ze schowanym Macierewiczem, ze schowanym Tarczyńskim, ze schowanym Kaczyńskim, gdzie robili zdjęcia na tle flagi europejskiej, która Krystyna Pawłowicz nazywa szmatą, ale potem pojechali do swojego prawdziwego mocodawcy i pokazali, że jednak trzymają tę kotwicę skrajnie narodową.

Widzę, że poseł Tarczyński nie jest pana bohaterem pozytywnym.

To prawda. Rozumiem, że Tadeusz Rydzyk jako ważna osoba w PiS-ie straszy polityków PiS-u, że jeżeli nie będą tak bardzo radykalni jak on, to będzie chciał odejść.

I kończymy tym samym część radiową, ale jesteśmy cały czas na Facebooku i na RadioZET.pl. Adam Szłapka, Nowoczesna.

Bardzo dziękuję.

cała rozmowa na radiozet.pl

Adam Szłapka: Trzy lata rządów PiS to niszczenie instytucji państwa. Te instytucje nie wytrzymują z barbarzyństwem prawnym Jarosława Kaczyńskiego

Gość Radia ZET, w internetowej części rozmowy podsumowuje rządy Prawa i Sprawiedliwości. Wymienia instytucje, które najbardziej, jego zdaniem, ucierpiały: "Mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawach o sądach powszechnych, mediach publicznych, Sejmie, który został sprowadzony do roli maszynki do głosowania". Dodaje, że z tych trzech lat najbardziej zapamięta " butę, arogancję i bezczelne uśmiechy Piotrowicza (...), Pawłowicz, Kaczyńskiego, który nas nazywa zdradzieckimi mordami".

Na pytanie kto był lepszym premierem, Adam Szłapka odpowiada: "Trzeba zapytać posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale patrząc na ławy sejmowe, to widać, że posłowie umiarkowanie lubią Mateusza Morawieckiego,że tęsknią za Beatą (...), ona jednak miała tego powera. Była wsparta taką siłą w Sejmie większości posłów, za Mateuszem Morawieckim stoi Jarosław Kaczyński. ale inni posłowie PiS kręcą nosem".

W kolejnej części Beata Lubecka rozmawiała ze swoim gościem o wniosku do Komisji Etyki Poselskiej. Ma to związek z obraźliwym, zdaniem wnioskodawców, zachowaniem posła wobec radnego Kałuży. Skargę napisała między innymi Krystyna Pawłowicz. "To zachowanie pani poseł wykracza poza wszelkie granice parlamentarnej przyzwoitości. Przypomnijmy sobie jej zachowanie wobec Kamili Gasiuk-Pihowicz. Na sali sejmowej krzyczy: zamknij się, jesteś głupi, zjeżdżaj. Jeśli ona składa wniosek do komisji etyki, to życie przewyższa kabaret" - komentuje Adam Szłapka.

Cała rozmowa na radiozet.pl

Oceń